Zmiany w przepisach dla kierowców w 2016 roku

Regina Skibińska
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Straż miejska bez fotoradarów i wyższe mandaty – to niektóre ze zmian czekających kierowców w nowym roku.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Rewolucja w ruchu drogowym czekająca młodych kierowców odsunęła się w czasie, ale w styczniu 2016 r. wchodzą w życie inne zmiany przepisów ruchu drogowego.

Fotoradary nie dla straży miejskiej

Od nowego roku straż gminna i miejska będzie musiała ograniczyć się do kontroli ruchu drogowego wobec kierującego niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach i wobec kierowcy, który naruszy przepis o zatrzymaniu lub postoju pojazdów. W ramach kontroli będzie mogła zatrzymać kierującego pojazdem i wylegitymować go.

Skończy się natomiast używanie fotoradarów przez straż gminną (miejską), gdyż przepis o używaniu urządzeń rejestrujących przez te podmioty został uchylony. Strażnicy nie będą mogli używać ani urządzeń przenośnych, ani zainstalowanych w swoich pojazdach. Kontrola prędkości będzie od stycznia domeną jedynie Inspekcji Transportu Drogowego oraz policji.

Rosną mandaty i punkty karne

Od 4 stycznia 2016 r. kierowcy nie przestrzegający przepisów ruchu drogowego będą surowiej karani, gdyż zmienia się taryfikator mandatów i liczba punktów karych, które są przewidziane za konkretne wykroczenia.

Kierowca, który zbiegł z miejsca wypadku, straci prawo jazdy na co najmniej 3 lata.  Niedostosowanie się do tymczasowego lub stałego zakazu prowadzenia pojazdów skutkować będzie karą co najmniej 2 lat pozbawienia wolności.

Naruszający przepisy drogowe kierowcy zostaną bardziej uderzeni po kieszeni. Mandat za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h wyniesie 760 zł, podobnie jak wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Mandaty będą naliczane w inny sposób niż do tej pory i będą zależeć od średniej pensji liczonej według GUS. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym będzie liczone podwójnie, a czterokrotne przekroczenie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy to kolejne 50 proc. Mandaty będą ściągały urzędy skarbowe.

Łatwiej będzie też uzbierać 24 punkty karne, gdyż zwiększą się sankcje za poszczególne wykroczenia. A po przekroczeniu 24 punktów kierowca będzie musiał odbyć specjalny kurs. Kolejne przekroczenie limitu punktów w ciągu 5 lat skutkować będzie automatyczną utratą prawa jazdy.

Taryfikator mandatów wzbogaci się też o nowe naruszenia. Spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną karane będzie 6 punktami, a recydywista złapany na jeździe po pijanemu dostanie 10 punktów. Taka sama sankcja grozić będzie za przekroczenie prędkości o 50 km i więcej w obszarze zabudowanym.

Surowsze kary za prowadzenie auta po alkoholu

Przepisy przewidują zaostrzenie sankcji za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Kierowcy, którzy zostaną na tym przyłapani, stracą prawo jazdy co najmniej na 3 lata.

Za popełnienie w tym stanie przestępstwa, którego skutkiem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, grozi kara dożywotniej utraty prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty