Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Zmiany w przepisach zatwierdzone!

Data publikacji: Autor: (red) źródło: Mototarget

Fot. Archiwum Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że na szybciej będziemy mogli jeździć po autostradach, z dróg znikną atrapy fotoradarów, ale mandat będziemy mogli dostać nawet 180 dni od czasu popełnienia wykroczenia.Fot. Archiwum Już od pierwszego stycznia 2011 roku będą obowiązywały nowe przepisy, które zwiększają dopuszczalną prędkość na autostradach i drogach ekspresowych.

Aktualnie kierowcy mogą się poruszać po autostradzie z prędkością 130 km/h, jednak od nowego roku prędkość ta zwiększy się do 140 km/h. W przypadku dróg ekspresowych, prędkość także zostanie podniesiona o 10 km/h. Dopuszczalne prędkości na pozostałych drogach nie zostały zmienione. Warto jednak dodać, że ten przepis dotyczy tylko samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad decyzję tę tłumaczy m.in. dobrym stanem technicznym dróg tych rodzajów dróg, które pozwalają na szybszą jazdę. Nowe przepisy zezwalają także na bezkarne przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h. Ustawodawca uważa, że kierowca powinien przede wszystkim uważnie obserwować to co dzieje się na drodze, a nie nieustannie skupiać się na zegarach.

Oprócz tego z dróg mają zostać usunięte atrapy fotoradarów, a te prawdziwe, działające zostaną lepiej oznakowane. Za to postępowanie mandatowe zostanie wydłużone z 30 do 180 dni i dopiero po upływie tego terminu, kierowca będzie mógł uniknąć karny.

Zobacz także:
Zakaz palenia w autach
Zostaną tylko prawdziwe fotoradary

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • grzeg1968

  Super! Popieram ustawę :) 130km/h na autostradach to jest aprawdę przeżytek. Dobrze, że teraz kasa z fotoradarów będzie szła na budowę autostrad. Dziwię się, że tak nie było wcześniej. Edytowany przez moderatora 2010-11-25 08:46

 • Roger

  a co ma na celu to wydłużenie oczekiwania?

 • poul

  na sylwestra 110 z powrotem już bez kary 130

 • Jarpoz

  Wreszcie jakiś powiew rozsądku i liberalizmu ze strony PO, bowiem już straciłem nadzieję i sądziłem że to zwykłe fałszywe "komuchy". A tylko nieuchronność kary ( ale nie za cokolwiek ), a nie łatwość karania wychowa kierowców. Niestety najbardziej irytuje mnie bezwzględność policji i organów ścigania wobec zwykłych obywateli, a nie wobec przestępców.

 • Krystianek

  150km/h po A1. Teraz do rodzinki o 0,5h szybciej - pięknie.

 • RysiekK

  [quote=]Super! Dobrze, że teraz kasa z fotoradarów będzie szła na budowę autostrad.[/quote] a gdzie tak napisano ? gdyby jednak było to prawdą, to byłoby bardzo niedobrze bo to szkodliwy luksus

 • luki87

  W końcu jakiś sensowny projekt. Pewnie większość kierowców cieszy się tak jak ja!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości