Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Zmienią wzór Lisaka?

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Spada sprzedaż nowych samochodów. Jedną z przyczyn są zmiany, jakie po 1 maja zaszły w przepisach dotyczących odliczania podatku VAT przy zakupie auta. Możliwe, że przepisy te ulegną zmianie.

 

Podstawą do odliczania podatku VAT jest spełnianie przez auto tzw. wzoru Lisaka. Poseł Lisak – twórca  wzoru – zamierza dokonać w nim istotnych korekt.

 

To właśnie dzięki wzorowi Lisaka firmy mogą kupować pojazdy „z kratką”. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nabywając samochód nie mają jednak prawa do odliczania VAT-u w wysokości większej niż 5 tys. zł. Poseł Lisak zaproponował, aby zmienić tę kwotę na 7 tys. zł. Ponadto zasugerował korektę wzoru na określenie kryterium ładowności z 357 do 300 kg.

 

W trakcie obrad sejmowej podkomisji do spraw nowelizacji ustawy o VAT zaproponowano także wprowadzenie podziału pojazdów na trzy kategorie. Dla samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 t oraz autobusów odliczenie VAT wynosiłoby 100 proc. zarówno przy zakupie pojazdu, jak i paliwa. Przy zakupie samochodów użytkowych (z kratką bezpośrednio za siedzeniem kierowcy, z dwoma lub trzema miejscami siedzącymi lub wskazana powierzchnią przewozu towaru) odliczenie całego VAT-u możliwe byłoby na paliwo, a przy nabyciu auta istniałby limit odliczenia procentowy lub ewentualnie kwotowy. Nabywcy samochodów osobowych mieliby możliwość odliczenia podatku z pewnym limitem przy zakupie bez prawa do zwrotu VAT-u zawartego w cenie paliwa.

 

Propozycje posła Lisaka nie zostaną najprawdopodobniej przyjęte. Zdaniem Jarosława Nenemana, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, wiązałoby się to ze zbyt dużymi obciążeniami dla skarbu państwa. Neneman potwierdził natomiast gotowość do wprowadzenia podziału pojazdów na trzy kategorie. Pomysł ten zostanie w najbliższym czasie przedstawiony do akceptacji Radzie Ministrów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości