Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Zmysłowa czerń

Data publikacji: Autor: Michał Kij

Fot. Pirelli: Zdjęcie z najnowszegho kalendarza Pirelli Czasem wywołuje skandal, zawsze budzi zachwyt. W Rio de Janerio miał premierę najnowszy kalendarz Pirelli. Pokazano go także w Polsce.

Czasem wywołuje skandal, zawsze budzi zachwyt. W Rio de Janerio miał premierę najnowszy kalendarz Pirelli. Fot. Pirelli: Wydanie na rok 1964 - Zdjêcia wykonane przez fotografa grupy the Beatles Roberta Freemana pod kierunkiem kierownika ds. reklamy firmy Pirelli UK Dereka Forsytha jako dyrektora artystycznego, zosta³y zrobione na pla¿ach Majorki.

 

Wydanie na rok 2005 przepełnia „duch Brazylii”. Tradycyjne, czarno-białe fotografie tchną obietnicą ekscytującej przygody z piękną nieznajomą. Subtelną i spontaniczną, taką jak tylko Fot. Pirelli: Wydanie na rok 1984 - Fotografie z pla¿ wysp Bahama wykona³ Uwe Ommer, który modelki „ubra³” we wzór bie¿nika opon Pirelli P6. Pomys³ zrodzi³ siê w g³owie nowego dyrektora artystycznego Pirelli Martyna Walsha. dziewczyna z Rio być potrafi. „Każdy obraz jest plastycznym portretem, jednocześnie klasycznym i nowoczesnym. Wyraża zmysłowe piękno kobiecego ciała” – mówi Douglas Lloyd, dyrektor artystyczny tegorocznego kalendarza. Jak zwykle firma Pirelli zaangażowała najlepsze modelki, księżniczki wybiegu. Już po raz trzeci w kalendarzu pojawia się Naomi Campbell. Drugi raz gości w nim Isabeli Fontana. Wśród dziewcząt są trzy Brazylijki, dwie Amerykanki, Rosjanka, Rumunka, Szwedka, Fot. Pirelli: Wydanie na rok 1989 - Amerykanka Joyne Tennyson wykorzysta³a wielkoformatowy aparat typu Polaroid, aby uzyskaæ doskona³y rezultat. Fotografie wykonano w studio w Nowym Jorku. Niemka i mieszkanka Czarnogóry.

 

Fotograf, Patrick Demarchelier starannie dobrał scenerię i stroje modelek. Stworzył wokół nich aurę elegancji i tajemnicy. Plaża, ogród kolonialnego domu i one – intrygujące i namiętne. Patrick z wirtuozerią gra na emocjach widza. Zna się na rzeczy, jest Fot. Pirelli: Wydanie na rok 1995 – Na zdjêciach uznawanych za najbardziej zachwycaj±ce w historii kalendarza, supermodelki Naomi Campbell, Christy Turlington, Nadja Auermann i Farrah Summerford u¿ycza³y swego cia³a ka¿dej z „czterech pór roku Paryżaninem i szykował kampanie reklamowe dla największych: Chanel, Calvina Kleina, Gianni Versace i Giorgio Armaniegio. Oglądając fotografie jego autorstwa można omal usłyszeć szmer kobiecego tętna.

 

Kalendarz Pirelli już dawno przeniósł się z biura marketingu do galerii sztuki. Każda nowa odsłona jest oczekiwana z napięciem bliskim temu, jakie towarzyszy ceremonii wręczania Oscarów. Na pozycję wydarzenia z pogranicza świata mody, sztuki i Fot. Pirelli: Wydanie na rok 1997 - Przy tworzeniu kalendarza fotografii kalendarz pracował latami. Pierwszy raz pojawił się w 1963 roku. Wydał go brytyjski oddział Pirelli, aby dogonić włoską centralę tempem promocji. Lecz dopiero rok później kalendarz zwrócił na siebie powszechną uwagę. Wtedy to jego karty miast czernieć oponami, Fot. Pirelli: Wydanie na rok 1999 – Tym razem znane modelki fotografowa³ Herb Ritts wykorzystuj±c plenery Los Angeles. zaróżowiły się skąpo odzianymi dziewczętami. Zdjęcia wykonał Robert Freeman, fotograf grupy The Beatles. Wysmakowana erotyka każdego, nowego wydania kalendarza wystawiała na katusze pruderię „porządnych obywateli”. Skandal tylko pomagał „występnej” publikacji piąć się na szczyt. Wkrótce zaczęli go pożądać sławni i bogaci. W 1971 roku John Lennon osobiście wybrał się do londyńskiej siedziby Pirelli, aby pobrać kalendarze dla całego zespołu. Fot. Pirelli: Wydanie na rok 2002 – Równie¿ w Los Angeles robi³ zdjêcia Peter Lindbergh, którego zdjêcia wykorzystano w kalendarzu na rok 2002.

 

Kryzys naftowy sprawił, że firma ograniczyła wydatki na reklamę. Od 1975 roku kalendarz się nie ukazywał. Powrócił triumfalnie w 1984, szokując zdjęciami Fot. Pirelli: Zdjêcie z najnowszegho kalendarza Pirelli modelek ubranych (?) li tylko we...wzór bieżnika opony Pirelli P6.

 

Kalendarz Pirelli zdobył sobie status „najbardziej ekskluzywnego na świecie podarunku noworocznego”. Skromny nakład każdego nowego wydania jest rozchwytywany.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • V8 (gość)

    MNIAM MNIAM!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości