Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Znak B-20 „Stop". Gdzie kierowca powinien zatrzymać pojazd?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Sławomir Kowalski Wielu kierowców obowiązek zatrzymania związany z tym znakiem realizuje poprzez zatrzymanie auta przed tarczą znaku po czym dalej kontynuuje jazdę. Nic bardziej błędnego.

Znak B-20 „Stop” narzuca na kierującego pojazdem przede wszystkim ustąpienie pierwszeństwa pojazdom jadącym po drodze przed którą stoi, a ponadto narzuca na kierującego obowiązek bezwzględnego zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem.

Znak „Stop” nie wyznacza miejsca zatrzymania. Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu, gdzie jest namalowana linia bezwzględnego zatrzymania P-12, tuż przed tą linią. W sytuacji kiedy nie ma linii, należy zatrzymać się w miejscu, gdzie będzie dobra widoczność na drogę przed którą został ustawiony znak.

W przypadku kiedy jedzie przed nami inny pojazd, zatrzymać trzeba się dwa razy. Pierwsze zatrzymanie wynika z warunków ruchu. Dzieje się tak dlatego, że pojazd poruszający się przed nami zatrzymuje się z powodu znaku "Stop". Kiedy odjedzie, ruszamy i zatrzymujemy się ponownie, przed linią P-12.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Jeżeli na skrzyżowaniu występuje sygnalizacja świetlna i znak B-20, to sygnalizator jest zgodnie z hierarchią ważności ponad znakami. Jeśli sygnalizacja świetlna jest wyłączona, znaki pełnią rolę nadrzędną.

W sytuacji kiedy znak „Stop” został ustawiony przed torami tramwajowymi, to należy zatrzymać się przed tymi torami. Kiedy gdy znak  „Stop” znajduje się przed torami kolejowymi, to miejsce zatrzymania wyznaczy Krzyż Świętego Andrzeja ustawiony przed torowiskiem.

Niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop” zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł  i otrzymaniem 2. punktów karnych.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości