Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Znak B20 "Stop" - jak, gdzie, po co?

Data publikacji: Autor: Robert Tomaszewski

Fot. Grzegorz Michałowski Znak B-20 „Stop” jest jednym z trzech najważniejszych znaków w prawie ruchu drogowego, którego kształt odbiega od pozostałych a spowodowane jest to jego szczególnym znaczeniem dla pierwszeństwa na skrzyżowaniu i tym samym bezpieczeństwa.

Znak B-20 „Stop” jest jednym z trzech najważniejszych znaków w prawie ruchu drogowego, którego kształt odbiega od pozostałych a spowodowane jest to jego szczególnym znaczeniem dla pierwszeństwa na skrzyżowaniu i tym samym bezpieczeństwa.Fot. Grzegorz Michałowski

Znak B-20 „Stop” narzuca na kierującego pojazdem przede wszystkim ustąpienie pierwszeństwa pojazdom jadącym po drodze przed którą stoi , a ponadto narzuca na kierującego  obowiązek  bezwzględnego zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem.

Wielu kierowców obowiązek zatrzymania związany z tym znakiem realizuje poprzez zatrzymanie auta przed tarczą znaku po czym dalej kontynuuje jazdę. Nic bardziej błędnego. Prawo bardzo dokładnie reguluje tą kwestię wskazując że zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu (ciągła linia bezwzględnego zatrzymania) a w razie jego braku, w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudnia ruchu na drodze z pierwszeństwem (np. krawędź skrzyżowania).

 „Stop” stosuje się w miejscach naprawdę niebezpiecznych tam, gdzie widoczność na drogę (torowisko) z pierwszeństwem przejazdu jest bardzo zła, a przez to przecięcie się kierunków ruchu jest bardzo niebezpieczne, natomiast sam znak niekoniecznie jest ustawiany tuż przed drogą z pierwszeństwem przejazdu i zatrzymanie przed nim nie umożliwia kierującemu obserwacji drogi, na którą wjeżdża.  Jeżeli znak postawiony jest przed torowiskiem pojazdów szynowych lub w innym miejscu przecinania się kierunków ruchu należy stosować te same zasady.

Ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Ośmiokątna tarcza znaku jest tak charakterystyczna, że jest rozpoznawalny nawet w przypadku zamalowania go przez wandali czy też zasypania przez śnieg.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Roger

  " „STOP”- jak, gdzie i po co? Wiadomości z rynku / Aktualności "

 • lordofchaos

  mam vrazenie ze jakies 20 lat temu stop vygladal inaczej v znaku zakazu byl napis stop, pozniej funkcjonovaly obie versje a teraz...

 • gilbert3

  Mieszkam nad dwoma "STOP-ami". Kierujący, którzy skręcają w prawo nigdy nie zatrzymują się przy linii skrzyżowania.

 • Piotr EM

  Z moich obliczeń wynika,że tarcza znaku jest ośmiokątna.

 • ghfgg (gość)

  durniu a co czytałeś w tekście??

 • Julka (gość)

  Opis jest bardzo fajny ciekawy ☺

 • Julka (gość)

  Łoł

 • Julka (gość)

  Albo nie może jednak nie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości