Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Znak „STOP” oznacza więcej niż „zwolnij”

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Łukasz Kasprzak Aż 42 proc. osób ignoruje nakaz bezwzględnego zatrzymania samochodu przy znaku „STOP”.

Fot. Łukasz Kasprzak

Z przeprowadzonej sondy wynika, że tylko 58 proc. kierowców zawsze zatrzymuje się na „STOP-ie”. Zazwyczaj robi to 26 proc. osób, a 5 proc. przyznaje, że zdarza im się to jedynie czasami. Aż 4 proc. nigdy nie zatrzymuje pojazdu, widząc charakterystyczny ośmiokąt.

Zdarza się, że kierowcy traktują znak „STOP” jak znak „ustąp pierwszeństwa” – 4 proc. z nich zatrzymuje samochód tylko wtedy, kiedy musi ustąpić innemu pojazdowi, a 2 proc. przejeżdża obok znaku jedynie zmniejszając prędkość.

Każdy kierowca, widząc znak „STOP”, powinien bezwzględnie zatrzymać samochód. Nie bez przyczyny ma on charakterystyczny kształt, który pozwala wyraźnie odróżnić go od innych, nawet wtedy kiedy napis jest nieczytelny lub przysypany np. śniegiem. Jeśli kierowca nie zastosuje się do obowiązku zatrzymania pojazdu, naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu.

Do najtragiczniejszych wypadków wynikających w dużej mierze z nieprzestrzegania znaku „STOP” dochodzi na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. W 2007 r. w 78 takich zdarzeniach zginęło 35 osób, a 101 zostało rannych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • matias21

  taa i jeszcze trzeba wziąść pod uwage, że jakieś moim zdaniem 30% znaków stop jest postawionych totalnie bez sensu, wystarczyłby zwykły trójkąt, ale co tam lepiej wymusić zatrzymanie i postawić patrol 100m dalej, aby wlepiał "stówke", raz mnie złapali na jakiejś dziurze o 2 w nocy, na skrzyżowaniu gdzie wystarczyło spojrzeć w prawo i była dobra widocznośc jakieś 20 metrów przed znakiem...

 • Roger

  jest u mnie na dzielnicy znak z napisem "stój bo ch.uj" i nie ma zmiłuj każdy zawsze przed nim staje. eeem :) ciekawe zdjęcie..

 • KOLEC30

  matias21 30% to tak bardzo ostroznie liczac

 • bartekJ (gość)

  tu jest fajnie wytlumaczony problem stopu: na filmiku w komentarzach: http://www.zdamyto.pl/skrzyzowanie/1482/comment

 • www.autoteoria.pl (gość)

  Autor artykułu zapomniał dodać, że wyjątkowy kształt znaku umożliwia jego identyfikację "od tyłu". Jak myślicie po co?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości