Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Znaki drogowe. Będą duże zmiany?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Federacja Drogowa Unii Europejskiej w raporcie skierowanym do Komisji Europejskiej domaga się ujednolicenia znaków drogowych. Zmiany miałyby zostać wprowadzone na drogach w całej Europie.

Fot. Archiwum Federacja Drogowa Unii Europejskiej przekonuje, że takie same znaki dla wszystkich krajów w Europie byłyby lepiej widoczne. Wiązałoby się to jednak z wydatkiem wielu milionów złotych.

Warto dodać, że obecnie podróżując po Europie w wielu krajach możemy zauważyć znaki podobne do tych, znajdujących się w Polsce. Jest to związane z podpisaniem w 1968 roku Konwencji Wiedeńskiej. która ramowo określa kształt i symbole stosowane w znakach drogowych.

Zobacz także: Bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy jeżdżą ostrożniej?

Nadmiar znaków?

- W porównaniu do krajów zachodnich w Polsce mamy bez wątpienia dużo za dużo pionowych znaków drogowych, często bezsensownych i nikomu nieprzydatnych – mówi Paweł Goller z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. - Często zarządcy dróg są nadgorliwi i stawiają znaki albo niezgodnie z prawem, albo nieadekwatnie do sytuacji. Zapominają przy tym, iż głównym zadaniem znaku drogowego powinna być jego percepcja przez kierującego pojazdem – zauważa ekspert z PIMOT.

Oznakowanie dróg

Oznakowanie dróg musi być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Dz. U. 2002 nr 170 poz. 1393. - Oprócz tego każdy zarządca drogi poprzez prawidłowe ustawienie znaku, próbuje zminimalizować ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia. Oprócz parametrów technicznych drogi (np. krzywizna łuku, kąt nachylenia) zarządca drogi powinien wziąć pod uwagę stan jej nawierzchni oraz warunki techniczne i atmosferyczne na danym jej odcinku. Wypadkową tych parametrów powinna być decyzja o postawieniu (lub nie) odpowiedniego znaku drogowego – przypomina Paweł Goller z PIMOT.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • czn (gość)

  Jedyne znaki do zmiany ale nie na hura tylko etapami tzn. wymianami "przy okazji" powinny być znaki ostrzegawcze, (Przez jakiś czas mogły by być w użyciu dwa standardy.) tj. zmiana na białe tło i szersze obramowanie na czerwono. Reszta znaków w Polsce jest OK a nawet ładniejsze niż w całej UE

 • Kongo (gość)

  Nareszcie. A kiedy państwa UE ujednolicą przepisy ruchu drogowego?

 • bucek (gość)

  BEDZIE OKAZJA WSZTSTKICH KIEROWCOW NA NOWE PRAWO JAZDY I NABIJAC KASIORKE

 • czn (gość)

  Właśnie minął rok od publikacji tego artykułu.... i nic..kompletnie nic..czyżby artykuł był tzw. zapchaj dziurą? Pozdrawiam.

 • czn ponownie (gość)

  dwa lata minęły i co? jedno wielkie G z tego

 • czn znowu (gość)

  trzy lata minęły i nic! do duszy z tym projektem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości