Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Znaki drogowe. Do 500 zł mandatu za ignorowanie nowego znaku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Wojtkielewicz Minister infrastruktury chce wprowadzić nowe znaki drogowe, a także zmodyfikować już istniejące. Zmiany związane są z ustawą o elektromobilności.

Ustawa o elektromobilności zakłada możliwość wyznaczenia stref czystego transportu. Będzie musiała ona zostać odpowiednio oznakowana. Planowany jest znak D-54 oznaczający strefę czystego transportu i D-55 wyznaczający koniec tej strefy.

Znak D-18 oznaczający parking będzie mógł zostać uzupełniony tabliczką „postój dla pojazdów elektrycznych". Zmiany obejmą również znak P-20, czyli popularną kopertę. Dla pojazdów elektrycznych wewnątrz znaku P-20 pojawi się napis EE, natomiast dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym – LNG, CNG.

Redakcja poleca:

Badanie techniczne auta. Co z podwyżką?
Te auta używane są najmniej awaryjne
Wymiana płynu hamulcowego

Podczas prac nad ustawą zrezygnowano z pomysłu poboru opłaty w wysokości do 30 zł dziennie za wjazd do takiej strefy pojazdem z silnikiem spalinowym. W przyjętym przez komitet stały Rady Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach znalazł się natomiast zapis, modyfikujący ustawę o elektromobilności. Opłata za wjazd do strefy niskiego transportu może wynosić maksymalnie 25 zł za dobę lub 2,5 zł za godzinę. Może mieć formę abonamentu lub ryczałtu.

Kto nie przestrzega ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych. Do tych stref mają prawo wjazdu wyłącznie pojazdy czysto elektryczne napędzane wodorem oraz pojazdy napędzane CNG, LNG. Nie mają natomiast możliwości wjazdu pojazdy typu hybrydy plug-in. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało wzór specjalnych nalepek jakimi mają zostać oznaczone auta mające prawo wjazdu do strefy. 

Ustawa e elektromobilności już obowiązuje, a gminy mogą zacząć ustanawiać strefy.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • yurek (gość)

  Uprzywilejowanie dla CNG i LNG, ale już dla równie ekologicznego LPG już nie... Zwykły pic a nie ekologia.

 • marek. (gość)

  w/g tego przepisu, inwalida posiadajacy samochód odpowiednio przystosowany ale starszego typu tez nie bedzie mogł wjechac wta strefe? bzdura!

 • kupznakpl (gość)

  Nowe przepisy wprowadzą ujednolicenie zasad które już teraz w lepszy czy gorszy sposób wprowadzają duże miasta jeżeli chodzi o pojazdy napędzane "zielonym paliwem" pomoże to uniknąć problemów natury prawnej jakie teraz pojawiają się w przypadku wystawienia mandatu przez straż miejską. czekamy na nowe przepisy :)

 • Paker (gość)

  "Do tych stref mają prawo wjazdu wyłącznie pojazdy czysto elektryczne napędzane wodorem" Co to za bzdury?

 • Mlody (gość)

  A kominy miga dymic?

 • szkoda_słów (gość)

  A ja się zastanawiam jak postąpią z mieszkańcami takich stref. Za sam wyjazd z posesji czy z parkingu będą musieli już płacić. Po za tym znowu sobie wymyślili karę "do 500 zł". Ciekawe na jakiej podstawie będą różnicować wysokość kary a znajac życie to będą sadzić całe 500 zł za każdym razem bo "czemu by nie". Da się oczywiście jeśli ktoś pierwszy raz wjechał do takiej strefy i nie wiedział o niej a same znaki to za mało by każdy od razu wiedzi gdzie się wnosi opłaty więc taki może być np. pouczony lub ukarany niską kwotą a przy następnym razie już większą ale z obserwowanej praktyki będzie tak jak wcześniej napisałem.

 • Henio (gość)

  To ma celu zdojenia kasy z obywateli bez ściemniania a nie ekologia , sposób na łatwe pieniądze.

 • Miko (gość)

  przeciez to chodzi o ratowanie Islamlandi e znaczy Deutchlandi :D tam beda glownie produkowane elektryczne gowna a jesli nie tam to niemieckie koncerny beda zleceniodawca a Chiny wyprodukuja dla szwabow a oni beda gonic to gowno i fajnie jest ze Polska to ogromny rynek wiec DLA KOGO TE ZASADY JA SIE PYTAM ??

 • Polak (gość)

  ELEKTRYCZNE, WODOROWE, CNG I LNG uprzywilejowane, ale LPG już nie, i mandat do 500PLN. SKURWYSYŃSTWO! Dobra zmiana, dobre sobie.

 • Polak (gość)

  Dobra zmiana ma dobry pomysł jak doić kasę z obywateli.

 • qwerty (gość)

  NIEDŁUGO WYBORY... I CO WY NATO POMYSŁODAWCY DOJENIA POLAKÓW?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości