Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Znaki drogowe. Dwa nowe już obowiązują - zobacz jak wyglądają

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski W życie weszły przepisy rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wprowadziły one dwa nowe znaki drogowe, których nieprzestrzeganie wiąże się z nałożeniem kary na kierowcę.

W związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekty znaków drogowych oznaczających wjazd do strefy czystego transportu i koniec strefy czystego transportu.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury 29 sierpnia 2018 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, które wprowadza dwa nowe znaki drogowe do oznaczania granic strefy czystego transportu: D-54 „strefa czystego transportu” oraz D-55 „koniec strefy czystego transportu”. Znak D-54 oznacza wjazd do strefy czystego transportu, natomiast znak D-55 oznacza wyjazd ze strefy czystego transportu.

Ministerstw Infrastruktury poinformowało, że równocześnie weszły w życie przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, które określa wymagania techniczne (m.in. konstrukcję) oraz warunki umieszczania nowych znaków. "Ponadto przepisy tego rozporządzenia, stosownie do wymagań wynikających ustawy o drogach publicznych, zmienionej ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, ustalają sposób oznaczania znakami pionowymi i poziomymi stanowisk postojowych dla pojazdów elektrycznych, pojazdów napędzanych gazem ziemnym i pojazdów hybrydowych" - wynika z komunikatu.

Ustawa o elektromobilności weszła w życie w lutym 2018 roku. Według Ministerstwa Energii jej głównym celem jest upowszechnienie w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

W połowie lipca prezydent podpisał nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw. Prawo pozwala też na tworzenie przez samorządy stref czystego transportu w miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców, do których można ograniczyć wjazd pojazdów z tradycyjnym napędem silnikowym.

Bezpłatnie do strefy wjadą wyłącznie samochody z czystym napędem, tzn. na prąd, gaz ziemny i wodór, a także wyjątki, takie jak auta mieszkańców, czy służb miejskich. Inni będą musieli zapłacić. Opłata za wjazd do strefy czystego transportu nie będzie mogła być wyższa niż 2,50 zł za godzinę. Będzie mogła być pobierana w godzinach 9-17 i ma stanowić dochód gminy.

Naruszenie „ograniczeń w dostępie” do strefy czystego transportu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 500 złotych (art. 96c kw).

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Mapet (gość)

  Super

 • Mapet (gość)

  Super

 • niehumanoidiota (gość)

  Na zdjęciu: pierwszy plan D-3, dalej F-10 - dla kogo to są nowe znaki?

 • Rysiek (gość)

  Wprowadzić ten znak na wjeździe do Wrocławia i przekreślić na wyjeździe. Zwolnieni z opłat mieszkańcy czyli auta z tablica i naklejką DW, reszta bulić za trucie mieszkańców!

 • klocki hamulcowe (gość)

  Ooo kurcze nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego znaku. Świetny materiał! https://superparts.pl/250405-klocki-hamulcowe

 • klient (gość)

  To wkońcu jakie auta bo w pier częs pojazdów napędzanych gazem ziemnym i pojazdów hybrydowych a w drugiej tzn. na prąd, gaz ziemny i wodór może niech autor napisze jakoś normalnie czyli wszystkie te mogą wjeżdżać

 • Jurand666 (gość)

  Ciekawe, że w Niemczech i innych krajach auta z LPG są również traktowane jako EKO - znowu jak zwykle chodzi tylko o kasę...

 • rolnik z centrum zadupia (gość)

  Znaki i pomysł trafiony w dziesiątke ale karać jak wszystkich to wsztkich i to mandatem do 5000zł bez wyjątku

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości