Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Znaki drogowe. Już jest nowe oznakowanie. Ciebie też będzie dotyczyć?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. TVN24/x-news W Łodzi pojawia się coraz więcej nowych znaków. Urzędnicy postanowili zadbać o rowerzystów. Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ogłosili wprowadzenie nowych znaków informacji drogowej.

 Żółte tablice z hasłem „Wyprzedzaj bezpiecznie” przypominają kierowcom, żeby zgodnie z przepisami zachowywali co najmniej metrowy odstęp przy wyprzedzaniu rowerzystów.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

- Znaki chcieliśmy zamontować po sygnałach rowerzystów o tym, abyśmy uczyli dobrych praktyk w takim poruszaniu się po mieście i aby kierowcy samochodów zachowywali odpowiednią odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty – powiedział Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Tablice pojawią się m.in. na drogach dojazdowych do terenów rekreacyjnych.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, wypadków z udziałem rowerzystów jest coraz więcej. W I kwartale 2019 roku było ich 464, podczas gdy rok wcześniej 364. W całym 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w ponad 4,7 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 286 osób. Rok wcześniej było to odpowiednio 4,2 tys. i 220 osób. Przygotowane wytyczne wskazują, że do 66 proc. wypadków dochodzi na jezdni, a 18 proc. – w lokalizacjach przygotowanych dla ruchu rowerowego. Co dziesiąty wydarza się w strefach przeznaczonych dla ruchu pieszego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości