Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Znaki drogowe. Ten nowy znak dotyczy tylko wybranych kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Masz elektryka? Możesz korzystać z buspasów. Ten przepis obowiązuje od ponad roku, ale do tej pory nie funkcjonowało oznakowanie, które informowałoby o takich ułatwieniach.

Pierwszym miastem, które wprowadziło nowe oznakowanie poziome jest Łódź, ale w kolejce ustawiło się już kilkadziesiąt następnych.

- Aż 30 miast podpisało deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności. To daje jasny sygnał, że to jest ważny temat dla samorządów, rządu i społeczeństwa - powiedziała Magdalena Jackowska-Rejman z Techbrainers.

Wkrótce mają również pojawić się znaki drogowe, które będą informować m.in. o możliwości wjazdu samochodów EV na buspasy oraz stacjach ładowania.

Zobacz także: Obowiązkowe wyposażenie auta. Będą zmiany

Według danych z końca sierpnia br., po polskich drogach jeżdżą 6 672 samochody osobowe z napędem elektrycznym. W okresie od stycznia do sierpnia 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 2 416 samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in, czyli o 89% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Do dyspozycji kierowców EV jest 888 stacji ładowania – wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Za złamanie zakazu przejazdu pasem dla autobusów grozi mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości