Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Zniszczone drogi w gminie Darłowo

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Zniszczone drogi w gminie Darłowo W gminach Darłowo i Postomino trwa budowa farm wiatrowych. Wkrótce prace ruszą w gminie Malechowo. Jak skończy się to dla naszych dróg? – zastanawiają się czytelnicy.

Najbardziej zaawansowane prace toczą się w gminie Darłowo, która jak do tej pory jest wiatrakowym liderem w powiecie sławieńskim. Firma Wind Invest stawia tutaj 32 siłownie na polach wokół Dobiesławia, Wiekowic, Jeżyczek, Jeżyc i Porzecza. Ciężki sprzęt porusza się tutaj głównie drogami powiatowymi i gminnymi drogami polnymi. – I właśnie o stan tych dróg obawiamy się najbardziej – mówi Piotr Skoczek, radny gminy Darłowo i sołtys Dobiesławia.

– Fatalnie jeździ się w tej chwili odcinkiem Wiekowo-Wiekowice, od mostu w Wiekowicach do Dobiesławia i trasą Jeżyce-Bielkowo – wylicza i podkreśla, że sporo dziur pojawiło się też w samym Dobiesławiu.

Wójt gminy Darłowo zapewnia, że jest w stałym kontakcie z inwestorem. – Sytuacja jest pod kontrolą. Zarówno jeśli chodzi o drogi gminne i powiatowe. Podpisaliśmy odpowiednie porozumienia – mówi wójt gminy Darłowo Franciszek Kupracz, który kilka dni temu rozmawiał na temat stanu dróg z inwestorem. – Nie chcieliśmy pieniędzy na naprawę, ale wynegocjowaliśmy, by to inwestor naprawiał drogi we własnym zakresie. Sądzę, że stan nawierzchni po zakończeniu tych dużych inwestycji będzie lepszy od tego sprzed ich rozpoczęcia – uspokaja nasz rozmówca.

Dowodem na to ma być odcinek drogi powiatowej z Niemicy do Wiekowa, który został już naprawiony.
Według informacji przekazanych nam przez Starostwo Powiatowe w Sławnie remontu we wrześniu ma doczekać się wkrótce odcinek od przejazdu kolejowego do Wiekowa.

Na koniec września inwestor umówiony jest z wójtem na przegląd dróg gminnych, które też ma naprawić, a swego rodzaju "bonusem” ma być nowa nawierzchnia na odcinku drogi krajowej Karwice-Darłowo. – Nowa nawierzchnia pojawi się między Ruskiem a Słowinem – powiedział nam wójt Kupracz.

Do wiatrakowych inwestycji szykuje się też gmina Malechowo. – Na razie drogi na naszym terenie dostały jakby "rykoszetem” przez transporty jadące w kierunku nowej farmy w gminie Darłowo – mówi Jan Szlufik, wójt gminy Malechowo. – Tragicznie jeździ się odcinkiem Ratajki-Kusice-Niemica, ale on też jest objęty porozumieniem w sprawie napraw – mówi wójt.

Na przełomie września i października ma ruszyć budowa kolejnej farmy w Karwicach i Malechówku (16 siłowni). Tutaj jeszcze przed rozpoczęciem prac inwestor zobowiązał się do wzmocnienia istniejącej nawierzchni na odcinku drogi powiatowej Karwice – Smardzewo.

Wiatraki stawiane są też w gminie Postomino, która miała do tej pory tylko dwie siłownie. 9 wiatraków powstaje w okolicach Kanina i Masłowic (Inwestor przekazał 250 000 zł z przeznaczeniem na remont drogi Rusinowo - Jarosławiec - Naćmierz - Grzybno w miejscowości Kanin na odcinku 2 km). Wójt Janusz Bojkowski zapewnia, że też podpisał odpowiednie porozumienia w sprawie gminnych dróg z wykonawcą. Prawdziwym testem dla gminy Postomino będzie jednak dopiero planowana za kilka miesięcy budowa potężnej farmy (50 siłowni) pod Postominem, Marszewem i Nosalinem.

Osobnym problemem dla gmin są ewentualne zyski podatkowe z tytułu działania farm wiatrowych. Wójt gminy Darłowo szacował, że już w przyszłym roku do budżetu wpłynie z tego tytułu około 3,5 mln złotych. – Są jednak problemy na linii inwestor – dystrybutor energii. Może więc dojść do takiej sytuacji, że nowe wiatraki nie będę się kręciły przez cały przyszły rok, a w takiej sytuacji gmina nie może naliczać podatku – mówi wójt Kupracz.

Rafał Nagórski
rafal.nagorski@gk24.pl
Fot. Rafał Nagórski

Zniszczone drogi w gminie Darłowo
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Zniszczone drogi w gminie Darłowo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości