Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Zniżka dla organisty. Felieton Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot. Archiwum Coraz większy niepokój panuje na rynku samochodowym. Handel samochodami był do niedawna sprawą pewną, w ubiegłym roku sprzedano 372 tysiące samochodów i wyglądało na to, że rynek ruszył. a tymczasem robi się coraz bardziej problematyczny. Wielkie firmy np. japońskie zastanawiają się wręcz czy lokować w Polsce swoje auta.

Jerzy Iwaszkiewicz / Fot. Bartek Syta/Polska PressKilka jest przyczyn, ale podstawowa polega na tym, że wszyscy boją się interesów, czy też inwestowania w kraju w którym prawo można zmienić w ciągu jednej nocy. Tak się dzieje. Ustawy podejmowane są w nocy kiedy mało kto wie o co chodzi. Protestują handlowcy, wyszli już na ulice, odbyła się manifestacja przed Sejmem i zagrożony jest tak samo handel samochodami.

Różne są wersje. Mówi się o podatku obrotowym w wysokości 0,7%, ale są również i takie, że stosowny podatek będzie trzeba płacić od obrotu 1,5 mln złotych miesięcznie, czy 18 mln złotych rocznie. Nie jest też jasne czy od całości, czy nadwyżki. Firmy handlujące drogimi samochodami  np. BMW, czy Mercedes praktycznie mogą zamykać salony. Aby przekroczyć normę miesięczną 1,5 mln złotych wystarczy sprzedać trzy - cztery samochody.

Zobacz także: NIK krytycznie o bezpieczeństwie na polskich drogach

Sprawa jest ważna jak zawsze wtedy kiedy chodzi o pieniądze. Nikt nie liczy w dodatku ile straci gospodarka, jeżeli ograniczona zostanie sprzedaż samochodów - pisaliśmy niedawno i sprawa staje się coraz bardziej gorąca. Można oczywiście podnieść ceny, ale wtedy samochody będą za drogie i przestaną być kupowane.

Na razie póki co wszyscy szukają nowych klientów. Przeszło 6 tys. samochodów marki Kia w kupiła w ostatnich latach policja, początkowo narzekano, że nie są to Volkswageny, ale się przyzwyczaili. Jeden z przetargów wygrał Opel, a także Alfa Romeo, których modele jeżdżą po autostradach jako policyjne samochody pościgowe.

W Kia gdzie mają przytomnych marketingowców wprowadzono też zniżki 7-8% dla szeroko rozumianych – jak piszą -  instytucji kościelnych. Organista może dostać, kościelny, ale również jak najbardziej ksiądz proboszcz. Na drodze robi się coraz ciekawiej. Policyjnym autem Kia będzie jechał, albo mandat, albo też można się będzie pospiesznie wyspowiadać u księdza Dobrodzieja.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • jokoono (gość)

  perdo...icie Hipolicie...

 • O. Świecony (gość)

  Polacy najwidoczniej wolą Rubikonie zamiast nowych samochodów. Takim przez 130 krajów można dotrzeć nawet do Camerunu na Święto Sześciu Króli, aby zobaczyć upadek Rzymu u szczytu swej potęgi.

 • zyggi (gość)

  nikt nie liczy ile straci gospodarka...a kto liczy ile my tracimy? ile stracili obywatele na tym ze podobno wyludzono VAT na kwote 82mld...ile swiadczen lekarskich moznaby za to sfinansowac? mozna pytac bez konca...kto i ile traci a kto zyskuje na tym ze banki osiagaja po 1-2 mld ZYSKU a prezesi zarabiaja dziesiatki milionow....i placza i profilaktycznie podwyzszaja oplaty na wiesc o zapowiadanych podatkach...POPIERDOLONY KRAJ...PELNA GEBA..;]

 • stapcz (gość)

  Trafnie ujął to "zyggi" więc nie powtórzę jego argumentów. Chcę tylko dodać ,że w Poprzednim 25 leciu lizaliśmy d.... koncernom międzynarodowym aby szybko stać się krajem "nowoczesnym". Tymczasem wyprzedaliśmy majątek narodowy za bezcen a polityka naszych służalczych rządów doprowadziła do uzależnienia od obcego kapitału. Czas to zmieniać -przy kwiku prosiąt odstawianych od koryta.

 • xwo (gość)

  Panie redaktorze,niech się pan trzyma tego na czym się zna ,mam nadzieję.Niech pan nie chodzi do TVN.Puszczacie sobie filmiki a następnie je komentujecie i ja się tam dowiaduję z Pana ust że PAN TADEUSZ to dzieło SIENKIEWICZA.Najgorsze jest to że to nie wyglądało na przejęzyczenie ani planowe działanie.Pan prowadzący myślał chyba przez chwilę o tym od HDiKK.

 • stanczyk (gość)

  Nic się nie stanie wielkiego jak Mercedes dorzuci ten podatek d oceny swojego auta .. nowobogaty polsky bizmessmen kupi od nich auto jak mu się będzie .. podobało.. i te kilka dziesiątych procentów wyższej ceny go i tak nie odstraszy ..

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości