Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Zobacz jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy (FILM)

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Zobacz jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy (FILM) Nasz reporter na własnej skórze przekonał się, jak trudne będą nowe egzaminy teoretyczne na prawo jazdy. Najprawdopodobniej ich wejście w życie zostanie przesunięte o rok.

Samochodem jeżdżę od 1976 roku, ale - o zgrozo - testu na prawo jazdy według nowych zasad nie zaliczyłem!

Zobacz także: Prawo jazdy po nowemu - zmiany zasad egzaminów

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w regionie szturmują tłumy. Chcą zdążyć przed wejściem w życie nowych zasad egzaminowania kierowców. Bo podobno ma być trudniej. Będzie? Miałem okazję przekonać się o tym na własnej skórze.

Zobacz także : Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od lipca. Zdążysz zrobić kurs

We wtorek, punktualnie o  9. melduję się w Szkole Jazdy „Modraczek” w Bydgoszczy, by podejść do wewnętrznego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii „B”. Wszystko zgodnie z nowymi zasadami, które wkrótce mają obowiązywać kursantów. I tak, jak przyszłym kandydatom na kierowców i mnie udziela się zdenerwowanie. Program komputerowy służący do przeprowadzania testów został przygotowany przez jedno z wydawnictw zgodnie z wytycznymi zapisanymi w ministerialnych rozporządzeniach. Ale nie był to ten sam program, z jakiego będą korzystać zdający w WORD-ach, bo resort transportu jeszcze go nie pokazał.

Zobacz też: Zmiany w kodeksie drogowych i innych przepisach w 2012 r. Poradnik

Liczy się czas

Jerzy Kociszewski, szef Szkoły Jazdy „Modraczek”, nie  pozostawia złudzeń: - Na odpowiedź na każde pytanie ma pan tylko 10 sekund. Radzę więc się spieszyć! Aha, obrazy na komputerze będą ruchome. To takie wideoklipy - dodaje.

Dla uspokojenia podaje świeżo zaparzoną kawę, ale i bez tego sytuacja jest gorąca. Cóż - łyk kawy i kliknięcie na komputerze, łyk, kliknięcie. Wszystko na czas...

Zobacz film z egzaminu naszego dziennikarza:

Na cały egzamin przewidziano 25 minut, ale nad poszczególnymi odpowiedziami nie mogę zastanawiać się zbyt długo ani wracać do poprzednich zadań, by je poprawić (na co pozwala dotychczasowy egzamin). Teraz - jako się rzekło - na każdą z odpowiedzi mam tylko 10 sekund i żadnych „wycieczek” do poprzednich pytań.

 - Chodzi o to, by osoba egzaminowana odpowiadała w czasie rzeczywistym, a więc takim, w jakim przedstawiana jest dana sytuacja na drodze - wyjaśnia Kociszewski. -  Obraz na komputerze odzwierciedla sytuacje sfilmowane przez przednią szybę poruszającego się pojazdu. Tyle, że w realnej sytuacji kierowca sam ocenia sytuację i podejmuje decyzję. Na egzaminie musi najpierw zrozumieć pytanie, a więc intencję autora, przeanalizować zmieniający się obraz na drodze i dopiero odpowiedzieć. Na odpowiedź jest więc bardzo mało czasu, w praktyce ułamki sekund.

Święta racja: nie zdążę lub z roztargnienia zapomnę zatwierdzić odpowiedź - przegrywam! A tak, niestety, często mi się zdarza.

W drugiej części egzaminu na ekranie pojawiają się nieruchome obrazy - podobne do obowiązujących dotychczas na egzaminie. To np. skrzyżowania, na których mam określić, jaki pojazd ma pierwszeństwo przejazdu. Do wyboru są odpowiedzi: A/B/C. Tylko jedna jest prawidłowa. Przy tym czas zwiększa się do 30 sek. Łatwizna!  Tym bardziej, że teraz obowiązującą testy wielokrotnego wyboru - twierdzące mogą być trzy odpowiedzi, a to mylące.

Zobacz też: Zmiany w kodeksie drogowych i innych przepisach w 2012 r. Poradnik

Nowością jest wprowadzenie trzypunktowej skali ocen - najwyższą otrzymuje się za  skomplikowane zadania. Ale o tym, jak punktowane są poszczególne zadania, egzaminowany dowiaduje się dopiero na koniec. Mój test wygląda następująco: 45 punktów na 74 możliwe. To oznacza wynik negatywny! Minimum wynosi 68 punktów.

- Zupełnie mnie to nie dziwi - komentuje Jerzy Kociszewski.- . Jeśli tak będzie wyglądał nowy egzamin, większość podchodzących obleje.

AKTUALIZACJA - 5 stycznia

 

W czwartek 5 stycznia minister transportu Sławomir Nowak ogłosił, że nowe egzaminy na prawo jazdy będą obowiązywać od stycznia 2013 r. Tę zmianę musi jeszcze uchwalić parlament. Więcej szczegółów:

zobacz także Nowe egzaminy na prawo jazdy dopiero od 2013 r. Minister potwierdza

Marek Weckwerth
 Źródło: Pomorska.pl

Zobacz jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy (FILM)
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Zobacz jak wygląda nowy egzamin na prawo jazdy (FILM)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości