Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37016 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

ZOE pokonało 1618 km w 24 godziny

Data publikacji: Autor: (ip)

Renault ZOE, Fot: Renault ZOE ustanowił nowy rekord świata: największej odległości pokonanej w ciągu 24 godzin produkowanym seryjnie samochodem elektrycznym. Pojazd ten wykonał 363 okrążenia na torze próbnym w Aubevoye, przejeżdżając 1618 km i poprawiając o 25% poprzedni rekord, który wynosił 1280 km.

Dwa Renault ZOE wjechały na tor próbny CTA - Centrum Technicznego w Aubevoye. Na zmianę prowadziło je i doładowywało Renault ZOE, Fot: Renaultakumulatory piętnastu kierowców z Aubevoye, Cléon, Sandouville, Flins, Douai i Rouen. 24 godziny później dwa samochody ZOE minęły linię mety: jeden po przejechaniu 1618 km, a drugi po przebyciu 1506 km. Obydwa egzemplarze zdały egzamin potwierdzając wysokie osiągi i wytrzymałość.

Żeby osiągnąć ten wynik, w ZOE wykorzystano znaczące osiągnięcie technologiczne: stację ładującą Caméléon. To nowatorskie rozwiązanie pozwala na ładowanie ZOE z dowolnego gniazdka i dowolnym natężeniem prądu. Dzięki temu akumulatory ZOE mogły być ładowane w trybie szybkiego ładowania o mocy 43 kW, które pozwoliło osiągnąć 80% maksymalnej Renault ZOE, Fot: Renaultpojemności akumulatorów w czasie krótszym niż 30 minut. Do pobicia rekordu przyczynił się również zasięg 210 km w cyklu NEDC (od 100 do 150 km w warunkach rzeczywistych, w zależności od sposobu użytkowania), najlepszy w tej klasie samochodów. Podczas bicia rekordu zwycięski egzemplarz ZOE korzystał z trybu szybkiego ładowania 18 razy w ciągu 24 godzin.

Niezależnie od wyniku uzyskanego w obecności notariusza i oczekującego na oficjalne zatwierdzenie przez Księgę rekordów Guinnessa, rekord ten pozwala odpowiedzieć na pytanie: jakie są granice możliwości modelu ZOE?Renault ZOE, Fot: Renault

Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały dwa miesiące. W kwietniu zaczęliśmy obliczenia wykonalności wspólnie z zespołami z dyrekcji elektrycznego układu napędowego. Z początkiem maja rozpoczęliśmy jazdy próbne i opracowaliśmy strategię. Zdecydowaliśmy się użyć pojazdu produkowanego seryjnie, bez dokonywania żadnych modyfikacji. Byliśmy pewni siebie i mieliśmy rację – wspomina Filip Vinot, kierowca zespołu testującego niezawodność i trwałość.

Wejście na rynek Renault ZOE wyznacza początek nowej ery: ery dostępnych dla wszystkich samochodów elektrycznych. Jest to duży krok dla motoryzacji i dla firmy Renault, która w ciągu swojej 110-letniej historii stawiała na innowacyjność z niezłomnym zamiarem upowszechniania nowinek technologicznych.

Na wybranych rynkach ZOE będzie dostępny pod koniec tego roku. W Polsce model wejdzie do sprzedaży w połowie 2013 r.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • alan2

    Myślałem że rekord bedzie również pobity na jednym naładowaniu baterii, ale widac do rekordu VW który w prototypie Buli osiąnął 300km a jeszcze lepszy rezultat miało Audi A2 przekraczając granicę 600km na jednym naładowaniu, widać że grupa VAG silniki elektryczne ma dopracowane ale raczej jeszcze czeka na rozwój rynku, bo jak narazie zainteresowanie elektrykami jest znikome

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Renault Zoe zdjęcia

Renault Zoe dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Renault Zoe Cena

Części dla marki Renault

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

661 zł