Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Zółty pył. Czym jest i jak go usunąć z auta?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Pixabay.com Żółty pył pokrywa karoserię aut, a wielu kierowców zadaje sobie pytanie czym jest. Nieprawidłowe oczyszczenie samochodu może spowodować uszkodzenie lakieru.

To nic innego jak saharyjski pył. Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center), 23 kwietnia do Polski dotarł pył znad Sahary, który utrzyma się kilka dni. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

Zobacz także: Oto światowy samochód roku 2019

Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczynie się do silnego i porywistego (w porywach do 70 km/h) wiatru.

Jeśli zauważymy, że pył osadził się na naszym aucie - najlepiej go nie przecierać na sucho, aby nie pozostawić śladów na karoserii w postaci drobnych rys. Zaszkodzić mogą również szczotki myjni automatycznej. Najlepiej udać się na myjnię bezdotykową i usunąć go strumieniem wody, pamiętając, aby dysza nie znajdowała się bardzo blisko karoserii.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ABC (gość)

    Autor wszedł tym artykułem na wyżyny intelektualne niedostępne dla szarej masy narodu. Bez niego zginiemy bezradnie, natychmiast po wyjściu z domu. Czy jesteśmy tak głupim narodem, że trzeba nam tłumaczyć, jak amerykanom, co zrobić z brudnym samochodem? Może tylko autor potrzebuje takiej pomocy?

  • Haha (gość)

    Najlepsze jest to, że na myjni bezdotykowej, nawet z bliska mocnym strumieniem z proszkiem pył nie schodzi z karoserii za chiny. Po wyschnięciu samochód jest dalej matowy i brudny.

  • ABC (gość)

    Zmień myjnię.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości