Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Żółtym paskom mówimy nie!

Data publikacji: Autor: łm

fot. Andrzej Grygiel Straż Graniczna nie wpuszcza do Polski aut z niemieckimi tablicami oznaczonymi żółtym paskiem.

Ożywiony import używanych aut z Niemiec spowodował duże zamieszanie na granicy polsko-niemieckiej. Wszystko przez niemieckie tablice rejestracyjne z żółtym paskiem.

fot. Andrzej Grygiel Jak poinformował rzecznik prasowy lubuskiej Straży Granicznej Mariusz Skrzyński, strażnicy od dwóch dni nie wpuszczają do Polski samochodów z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi z żółtym paskiem. Samochód z takimi tablicami jest zarejestrowany tymczasowo i nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia. Tablice rejestracyjne są ważne przez 5 dni i nie uprawniają do jazdy w żadnym z krajów należących do UE. Takie tablice są wydawane w Niemczech na nazwisko. I właśnie to są powody, dla których auto z takimi tablicami do Polski wjechać nie może.

 

Po 1 maja, kiedy zniesiono ograniczenia w imporcie używanych samochodów, Polacy zaczęli sprowadzać do kraju tanie auta - głównie 10-letnie i starsze. Aby ograniczyć koszty, wykupywali w niemieckich urzędach komunikacyjnych za 10 euro tablice z żółtym paskiem. Co prawda w Niemczech wydawane są  tablice celne z czerwonym paskiem, do których otrzymuje się tymczasowy dowód rejestracyjny i ubezpieczenie, ale są one aż 25-krotnie droższe od tych z żółtym paskiem. Dla osoby sprowadzającej samochód o wartości np. 500 euro jest to więc ogromna różnica.

Sprawa z żółtymi tablicami wyszła na jaw po tym, jak polska straż graniczna zwróciła się z pytaniem do strony niemieckiej o cel wydawania takich tablic. Zainteresowanie tablicami pojawiło się chwili sprowadzania do Polski nawet kilkunastu samochodów na podstawie jednej tablicy rejestracyjnej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości