Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Zużycie paliwa

Data publikacji: Autor: (gw)

Eksperci Techniczno-Motoryzacyjni wyjaśniają: często zdarza się tak, że dane dotyczące zużycia paliwa przez samochody, podawane w prospektach, są niższe od faktycznego zużycia.

Wielu użytkowników pojazdów zadaje sobie pytanie, skąd wynikają te różnice? Jeśli chodzi o zużycie paliwa, sytuację determinuje wiele czynników.

Metody pomiaru
Przekroczenia wartości uzyskanych przez producentów pojazdów wynikają z różnic w metodyce i warunkach dokonywania pomiaru.
Określenie średniego zużycia paliwa podczas eksploatacji przebiega w warunkach ruchu, które zasadniczo różnią się od warunków badawczych. Należy tu wyróżnić trzy obszary: technikę jazdy, warunki dokonywania prób i przygotowanie samochodu. Podczas jazdy po ulicach pojazd porusza się po drogach o nierównej, zniszczonej nawierzchni, często musi hamować wytracając prędkość. Hamowanie i późniejsze przyspieszanie powoduje zmiany prędkości obrotowej silnika, co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa.

Stan techniczny
Duży wpływ na zwiększenie zużycia paliwa  ma  brak dbałości o stan techniczny auta, przejawiający się zbyt niskim ciśnieniem powietrza w ogumieniu, ciągłą jazdą z bagażnikiem dachowym, czy też pozostawianiem na dachu nie usuniętych zwałów śniegu i lodu, które powodują dodatkowe obciążenie samochodu oraz zmianę współczynnika oporu aerodynamicznego. Również opony zimowe ze swej natury przyczyniają się do zwiększonego zapotrzebowania na paliwo. Nie wszyscy pamiętają, że szyby boczne uchylane bez potrzeby powodują wzrost zużycia paliwa.

Zima
Duże zwiększenie zużycia paliwa przynosi okres zimowy. Wtedy silnik samochodu potrzebuje dużo więcej czasu niż latem na rozgrzanie się, co wymaga spalenia dodatkowych ilości paliwa, ponadto większe opory stwarzają oleje w silniku i skrzyni biegów oraz smary w układzie napędowym. Dodatkowo zimą samochód pokonuje podwyższone opory toczenia po śniegu. Warto także pamiętać, że energia elektryczna zasilająca światła, dmuchawę, ogrzewane szyby, czy podgrzewane siedzenia, pochodzi również ze spalanego paliwa, a zimą częściej i dłużej używamy tych urządzeń.
Praktyka dowodzi, że wzrost zużycia paliwa w okresie zimowym w porównaniu z danymi katalogowymi może wynieść 50-70 procent. Warto o tym pamiętać, dbając w tym okresie o stan techniczny pojazdu oraz o kompletność wszystkich fragmentów karoserii. Połamane fragmenty zderzaków czy uszkodzone spojlery są przyczyną niepotrzebnego spalania benzyny, z której energia jest potrzebna na pokrycie zwiększonych oporów ruchu auta.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości