Życiorys niepokorny

Jerzy Iwaszkiewicz
W wieku 62 lat odszedł w Warszawie Enrico Pavoni, prezes Fiata Auto Poland. Zbudował w Polsce motoryzację. Wprowadził m.in. produkcję Fiata 125 p, a potem „Malucha”, czyli Fiata 126 p. Był człowiekiem znanym i lubianym. Zadzwonił kiedyś o świcie z awanturą, że coś nie tak powiedzieliśmy o Fiacie w telewizji. „A skąd pan wie? Mówili mi. To chyba jakiś głuchy mówił, bo nic takiego nie powiedzieliśmy. Tak… no to o której się spotkamy?”.

Z Pavonim można było pokłócić się jak z Włochem i napić jak z Polakiem. Powiedział kiedyś:„Mieszkam nad Wisłą ponad 30 lat.

Jerzy Iwaszkiewicz, Fot: Archiwum Polskapresse
Jerzy Iwaszkiewicz, Fot: Archiwum Polskapresse

Moja żona jest Polką”. Mieszkał dokładnie 34 lata. Zaczynał w wieku 28 lat jako dyrektor przedstawicielstwa Fiata, potem był prezesem Fiata Auto Poland i prowadził też wiele różnego rodzaju spółek. Był też prezesem Polskiego Związku Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, członkiem Rady Nadzorczej Banku Pekao S.A. a także wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Prowadził prywatyzację Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej.

Życiorys człowieka niepokornego, który nie umiał stać w miejscu. Odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Krzyżem Oficerskim Republiki Włoskiej. Miał opinię człowieka, który szanuje ludzi. Wielki przemysł jest sprawą trudną, ale nie pozwalał nikomu zrobić krzywdy i taka była jego postać i taki był jego autorytet. Kto miał sprawę szedł do Pavoniego. Będzie trudno teraz o taką postać.

Za Pavoniego Tychy uznane zostały najlepszą fabryką Fiata i tu właśnie wyprodukowano przeszło 2 miliony Fiatów Panda, najlepszego chyba samochodu jaki kiedykolwiek wyprodukował Fiat. W 2009 roku ukazała się książka „Bohaterowie polskiej transformacji”. W tekście Tadeusza Belerskiego Enrico Pavoni mówił m. in. „Fiat jest jedyną firmą, która po stanie wojennym inwestowała w rozwój polskiego przemysłu”.

Enrico Pavpni pozostaje w polskiej pamięci jako człowiek niezwykły. Robił interesy dla Włoch, ale zbudował też polską motoryzację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty