Droga ekspresowa S7 - budowa obwodnicy Radomia i trasy do Skarżyska wkrótce ruszy

redakcja.regiomoto
Droga ekspresowa S7 pod Kielcami
Droga ekspresowa S7 pod Kielcami
Decyzja wydana przez wojewodę mazowieckiego dotyczy odcinka o długości 2,3 kilometra od końca obwodnicy Radomia w kierunku miejscowości Dobrut. Ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Droga ekspresowa S7 pod Kielcami
Droga ekspresowa S7 pod Kielcami

Wcześniej wojewoda mazowiecki wydał pozwolenia na budowę dwóch innych fragmentów drogi ekspresowej S7 – siedemnastokilometrowego oraz prawie dwukilometrowego. Pozwolenie na budowę odcinka o długości 2,3 kilometra wojewoda podpisał najpóźniej, bo wytyczaniu tej inwestycji towarzyszyły protesty społeczne oraz mieszkańcy zaskarżyli procedury wykupu działek.

BEZ WYBURZEŃ

Droga ekspresowa S7 będzie przebiegać przez teren gminy Orońsko w powiecie szydłowieckim. Projekt zakłada między innymi budowę dwujezdniowej drogi o parametrach trasy ekspresowej oraz dróg dojazdowych, a także przebudowę infrastruktury technicznej. Wydana decyzja dotyczy II etapu rozbudowy drogi ekspresowej S7 na odcinku od końca obwodnicy Radomia do granicy województwa mazowieckiego z województwem świętokrzyskim. Wydanie decyzji poprzedziły konsultacje społeczne – w ich wyniku w rejonie miejscowości Krogulczy Suchej w gminie Orońsko uległ zmianie przebieg trasy, co pozwoliło uniknąć wyburzeń w tym rejonie.

Zobacz też: Nowe autostrady i drogi ekspresowe w Polsce - raport z budowy i plany na najbliższe lata (MAPY)

Realizacja inwestycji pozwoli odciążyć z ruchu tranzytowego Radom i Szydłowiec, co wpłynie na poprawę warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przyczyni się także do zmniejszenia uciążliwości związanych z emisją hałasu i spalin. Inwestycja jest częścią projektu polegającego na dostosowaniu drogi ekspresowej S7 Gdańsk – Warszawa - Kraków do parametrów drogi ekspresowej. Znajduje się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015.

DROGĘ ZBUDUJĄ HISZPANIE

Wykonawcą całej inwestycji – od końca zachodniej obwodnicy Radomia do granicy województwa - ma być hiszpańska firma Dragados. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad została zmuszona do podpisania umowy z Hiszpanami niekorzystnym dla dyrekcji wyrokiem sądu. W 2010 roku Dragados wygrał przetarg na budowę odcinka tego odcinka drogi. Hiszpanie zaproponowali najniższą cenę 676 milionów 693 tysięcy złotych, podczas gdy wartość kosztorysowa tej inwestycji wynosiła prawie 743 miliony złotych.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Przetarg unieważniono, ponieważ radomskie odcinki ekspresowej „siódemki" zostały przesunięte przez rząd na listę inwestycji niższej kategorii. Dragados poszedł do sądu i wygrał sprawę. Sąd nakazał kontynuację przetargu. Agnieszka Stefańska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potwierdziła, że do podpisania umowy z hiszpańskim wykonawcą dojdzie już niebawem.

Janusz Petz, „Echo Dnia"
[email protected] 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty