Dział: Nauka, Badania - Forum Bezpieczeństwa Transportu

(rk)
Patronat działu: ITS
Patronat działu: ITS
Patronat ITS. Instytut Transportu Samochodowego zainicjował nową formułę dyskusji na temat kluczowych problemów transportu. W tym celu utworzono forum dyskusyjne transportu - cykl spotkań do wymiany wiedzy i doświadczeń osób, instytucji i organizacji statutowo zaangażowanych w tę problematykę.
Patronat działu: ITS
Patronat działu: ITS

Dział: Nauka, Badania
Patronat: ITS

Wstępnie założono, że spotkania będą się odbywały co najmniej raz na kwartał, w niewielkim gronie, by zachować możliwość wymiany poglądów kończących się syntezą, przeznaczoną do opublikowania. Przyjęto również, że audytorium będzie miało zmienny skład, zależny od problematyki zaplanowanej na dane spotkanie.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 1 marca 2012 r., a jego tematem była dyskusja nad wynikami badań i analiz, jako podstawą do formułowania poglądów na temat kierunków polityki transportu i jego bezpieczeństwa w kontekście zamierzeń światowych oraz unijnych instytucji i organizacji. Jednym z podstawowych obecnie problemów jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wpływ wypadków na wielkość strat ekonomicznych i społecznych. Wpisuje się on w tematykę najnowszej inicjatywy sekretarza generalnego ONZ, który ogłosił lata 2011-2020 dekadą działań przeciwko wypadkom drogowym, nadając tym samym działaniom prewencyjnym najwyższy priorytet. Polska odpowiedziała na ten apel, deklarując 11 maja 2011 gotowość

Forum otworzył dyrektor ITS dr inż. Andrzej Wojciechowski. Fot: ITS
Forum otworzył dyrektor ITS dr inż. Andrzej Wojciechowski. Fot: ITS

przystąpienia do realizacji tego ambitnego planu.

Realizacja tej deklaracji, podjętej z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wymaga konsolidacji wszystkich wysiłków, aby według jednolitego, krajowego programu BRD, podjąć metodyczne działania. Powinny one być spójne z najważniejszymi dokumentami wyższego rzędu, wytyczającymi ramy działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa różnych rodzajów transportu, by realizując zintegrowany program bezpieczeństwa transportu, uzyskać poprawę bezpieczeństwa obywateli w całej podróży, od źródła do celu. Należy zatem uwzględnić najważniejsze dokumenty, a mianowicie: „Białą Księgę – Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu Unii Europejskiej”, „Politykę Transportową Polski” oraz „IV Program BRD Unii Europejskiej na lata 2011-2020”.

Forum otworzył dyrektor ITS dr inż. Andrzej Wojciechowski wskazując na kilka ważnych powodów podjęcia takiej inicjatywy. W swoim wystąpieniu położył szczególny nacisk na badania naukowe, jako podstawę podejmowania decyzji w tak trudnych sprawach, jak polityka transportu i jego bezpieczeństwa. Wskazał też konieczność wykonania oceny skuteczności dotychczas podejmowanych działań, by racjonalnie podejmować decyzje co do dalszego inwestowania w odpowiednie metody poprawy brd.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 1 marca 2012 r., Fot: ITS
Pierwsze spotkanie odbyło się w 1 marca 2012 r., Fot: ITS

Dyskusję poprzedziły dwie, krótkie prezentacje syntez bazowych dokumentów oraz założeń dla polskich programów realizacji tych zadań, które przygotowali profesorowie: Wojciech Suchorzewski, na temat wizji polityki transportowej w Unii Europejskiej oraz Ryszard Krystek, na temat światowych tendencji w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa transportu. Następnie Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum BRD przedstawiła dwie, główne tezy do dyskusji:

Teza I. Założenia, jakie należy przyjąć do budowy programu brd dla Polski na lata 2013-2020, powinny być spójne z wytycznymi unijnymi; Polityką Transportową na lata 2011-2020 oraz IV Programem BRD, przy zachowaniu głównych wytycznych, wynikających z dokumentów krajowych; projektem URM „Strategia Rozwoju Kraju 2030”, „Polityką Transportową 2006-2025” MI oraz „Strategią Rozwoju Transportu do 2030” MI.

Teza II. Utworzenie wielodyscyplinarnego zespołu autorskiego dla opracowania nowego „Programu BRD 2013-2020”, składającego się z przedstawicieli władz państwowych (parlament, rząd, administracja samorządowa), przy współudziale organizacji pozarządowych oraz ekspertów z instytucji naukowych, jako warunek konieczny do zrealizowania celu strategicznego przyjętego w IV Programie BRD UE.

Syntezę dyskusji i wypływające z niej wnioski zostaną wkrótce zaprezentowane na stronie Instytutu Transportu Samochodowego www.its.waw.pl. Zapraszamy do lektury i dyskusji na Forum.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty