Egzaminy na prawo jazdy w 40 nowych miastach - Sejm wyraził zgodę

redakcja.regiomoto
W województwie świętokrzyskim egzaminy na prawo jazdy na razie można zdawać tylko w Kielcach
W województwie świętokrzyskim egzaminy na prawo jazdy na razie można zdawać tylko w Kielcach
W piątek Sejm uchwalił ustawę, która pozwala przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy kat. A i B w czterdziestu miastach prezydenckich. Prawo musi jeszcze przyjąć Senat i podpisać prezydent. O lokalizacji nowych oddziałów WORD-ów będą decydować marszałkowie.
W województwie świętokrzyskim egzaminy na prawo jazdy na razie można zdawać tylko w Kielcach
W województwie świętokrzyskim egzaminy na prawo jazdy na razie można zdawać tylko w Kielcach

Marszałkowie uzyskają możliwość tworzenia punktów egzaminacyjnych na kategorie AM, A1, A2, A, B1 oraz B we wszystkich miastach prezydenckich nie tylko tych zaś posiadających prawa powiatu. Praw powiatu nie mają takie miasta jak Inowrocław, Głogów, czy Ełk, dlatego mieszkańcy tych miast nie mogą zdawać u siebie egzaminu, w przeciwieństwie do mieszkańców mniejszych miast takich jak Krosno, czy Skierniewice.

W opinii wnioskodawcy projektu Krzysztofa Brejzy (PO) ustawa jest korzystna dla mieszkańców ok. czterdziestu miast, które zyskają możliwość zdawania egzaminów, a zwłaszcza dla ludzi młodych oraz dla tych, dla których prawo jazdy jest atutem i niezbędnym dokumentem na rynku pracy.

- Uchwalona dziś ustawa była drugim podejściem do umożliwienia rozszerzenia kręgu miast, w których przeprowadza się egzamin - pierwszy projekt został zablokowany w Sejmie poprzedniej kadencji przez dyrektorów ośrodków ruchu drogowego zrzeszonych w Krajowym Związku Dyrektorów WORD - informuje Magdalena Łośko z Biura Poselskiego Krzysztofa Brejzy.

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY

 

Ustawa może doprowadzić do spadku cen kursów nauki jazdy – nie potrzebne będą już jazdy wielokilometrowe jazdy szkoleniowe między większymi i mniejszymi miastami.

W Polsce występuje najbardziej scentralizowany w Unii Europejskiej dostęp do punktu egzaminacyjnego – jeden punkt obsługuje 700 tys. mieszkańców. W Wielkiej Brytanii na jeden ośrodek przypada 150 tys. osób, a w Irlandii zaledwie 90 tys. mieszkańców. W Niemczech (mających o wiele niższy poziom wypadkowości niż Polska) nie ma w ogóle WORD-ów, a egzaminy zdaje się w kilku tysiącach rozrzuconych w różnych miejscowościach szkołach nauki jazdy.

Ustawa nie zakłada tworzenia nowych WORD-ów (razem z dyrekcją i rozbudowaną administracją). Będą mogły powstać jedynie punkty egzaminacyjne – niezbędne do zdawania egzaminu. O lokalizacji nowych oddziałów WORD-ów będą decydować marszałkowie województw.

Miasta, które zyskają możliwość przeprowadzania egzaminów na swoim terenie w kolejności liczby mieszkańców:

Inowrocław, Lubin, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Pabianice, Głogów, Tomaszów Mazowiecki, Kędzierzyn Koźle, Stalowa Wola, Bełchatów, Mielec, Tczew, Świdnica, Zgierz, Ełk, Pruszków, Racibórz, Zawiercie, Starachowice, Legionowo, Wodzisław Śląski, Puławy, Radomsko, Starogard Gdański, Skarżysko Kamienna, Wejherowo, Kutno, Otwock, Zduńska Wola, Kołobrzeg, Żyrardów, Nowa Sól, Oświęcim, Bolesławiec, Knurów, Stargard Szczeciński. 

(DKO)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty