Eng i Bamber triumfują na torze Hockenheim

(ip)
Fot: Porsche Carrera Cup Deutschland
Pochodzący z Austrii Philipp Eng i reprezentujący barwy Nowej Zelandii Earl Bamber podzielili się zwycięstwami podczas pierwszej tegorocznej rundy Porsche Carrera Cup Deutschland, jaka odbyła się na niemieckim torze Hockenheim. Do rywalizacji przystąpiło aż 37 kierowców z 14 różnych krajów. W Niemczech sukces odniosła również polska ekipa Förch Racing by Lukas Motorsport.

Aktualny mistrz cyklu w kategorii „rookie” Connor de Phillippi wywalczył pole position do drugiego wyścigu, a podczas

niedzielnej rywalizacji uległ jedynie Bamberowi. Jedyny Polak w stawce, Robert Lukas również miał więcej szczęścia w drugim wyścigu, który ukończył na 4. pozycji. Po pierwszej rundzie Porsche Carrera Cup Deutschland 2014 na czele klasyfikacji znajdują się ex aequo Philipp Eng i Earl Bamber, którzy zgromadzili 36 punktów. Trzecia lokata należy do Connora de Phillippi (30 punktów), a Robert Lukas plasuje się na 6. pozycji (18 punktów). Trzeci reprezentant Förch Racing by Lukas Motorsport Christofer Berckhan Ramirez przed kolejną rundą serii znajduje się na 2. pozycji wśród debiutantów.

Sesja treningowa
W piątkowe popołudnie 2 maja zawodnicy wzięli udział w godzinnej sesji treningowej. Jej bohaterem był reprezentant Förch Racing by Lukas Motorsport, aktualny mistrz Porsche Carrera Cup Deutschland w kategorii „rookie”, Connor de Phillippi. 21-letni Kalifornijczyk pokonał swoim Porsche 911 GT3 Cup – model 991 22 okrążenia toru Hockeinheim i jego czas 1.43,131 okazał się najlepszy. O niezwykle wyrównanej stawce świadczy fakt, że aż 19 zawodników straciło do Phillippi’ego mniej niż jedną sekundę! Drugi czas zanotował pochodzący z Nowej Zelandii, Earl Bamber (Team 75 Bernhard), a trzeci 23-letni Amerykanin Sean Johnston (Deutsche Post/PP by Project 1). Jedyny Polak startujący w Porsche Carrera Cup Deutschland, Robert Lukas pokonał o dwa okrążenia więcej od swojego partnera z Förch Racing by Lukas Motorsport i piątkowy trening zakończył z 15. czasem.

Kwalifikacje
Sesja kwalifikacyjna przed pierwszą rundą Porsche Carrera Cup Deutschland rozpoczęła się w sobotnie popołudnie 3 maja o godz. 13.00. Najlepszy czas jednego okrążenia uzyskał pochodzący z Austrii Philipp Eng (Deutsche Post by Project 1) dzięki czemu zdobył on pole position do pierwszego wyścigu. Zaledwie 0,379 s stracił do Enga francuski kierowca Jim Pla (TECE

MRS-Racing), który wspólnie z Austriakiem utworzył pierwszy rząd do sobotniego biegu. Spośród zawodników reprezentujących barwy Förch Racing by Lukas Motorsport najlepiej spisał się Connor de Phillippi, który do pierwszego wyścigu startował z 7. pozycji. Zgodnie z regulaminem Porsche Carrera Cup Deutschland ustawienie do niedzielnej rywalizacji determinowały drugie najlepsze rezultaty osiągnięte przez kierowców w kwalifikacjach. Pod tym względem de Phillippi nie miał sobie równych i zdobył pole position. Bardzo dobre tempo zaprezentował również Robert Lukas, który do Philippa Enga stracił zaledwie 0,712 s i do wyścigów startował odpowiednio z 9. i 6. pozycji. - Na torze był niesamowity tłok i chyba wszyscy kierowcy mieli duże problemy z przejechaniem tzw. czystego okrążenia. To był klucz do sukcesu. Najważniejsze jednak, że nasz zespół ma bardzo dobre tempo i tak jak przypuszczaliśmy przed wyjazdem na Hockenheim, plasujemy się w ścisłej czołówce – powiedział Robert Lukas po sesji kwalifikacyjnej.

Wyścig 1
Podczas pierwszego tegorocznego wyścigu Porsche Carrera Cup Deutschland, który odbył się w sobotnie popołudnie 3 maja austriacki kierowca Philipp Eng (Deutsche Post by Project 1) wykorzystał start z pole position i prowadził od startu do mety. Drugie miejsce zajął startujący z 4. pola aktualny mistrz Porsche Mobil1 Supercup, Nicki Thiim (QPOD Walter Lechner Racing). Trzecia lokata należała do Nowozelandczyka, Earla Bambera (Team 75 Bernhard). Z bardzo dobrej strony pokazała się ekipa Förch Racing by Lukas Motorsport, a w szczególności Connor de Phillippi. Amerykański zawodnik ruszał do rywalizacji z 7. pozycji, ale zdołał  wyprzedzić dwóch rywali i wyścig ukończył na 5. miejscu. Nieco mniej szczęścia miał 9. w kwalifikacjach Robert Lukas, który po kontakcie z innym zawodnikiem musiał się zadowolić 13. pozycją. Trzeci reprezentant zespołu z Bielska-Białej, Christofer Berckhan Ramirez dojechał do mety na 20. miejscu plasując się jednocześnie na bardzo dobrej 2. pozycji wśród tegorocznych debiutantów w Porsche Carrera Cup Deutschland. – To był dla nas rewelacyjny wyścig. Przede

wszystkim dlatego, że wszystkie nasze samochody dojechały do mety, co było naszym głównym celem. Z bardzo dobrej strony pokazał się Connor de Phillippi, który udowodnił, że samochody przygotowywane przez Förch Racing by Lukas Motorsport są niezwykle szybkie i przez to konkurencyjne. Słowa uznania należą się również Christoferowi, który startując z 25. pola, wyścig ukończył pięć pozycji wyżej. O sporym pechu mógł mówić Robert Lukas, który miał awarię samochodu. W tegorocznym programie startów mamy około trzydzieści wyścigów, więc to jedno niepowodzenie o niczym jeszcze nie przesądza – skomentował pierwszy wyścig szef zespołu Förch Racing by Lukas  Motorsport, Wiesław Lukas. - To był dla mnie bardzo ciężki wyścig. W pewnym momencie utknąłem za Seanem Johnstonem i nie mogłem go wyprzedzić. Później popełniłem niewielki błąd i miałem kontakt z Porsche 911 GT3 Cup Michaela Ammermüllera. Na skutek tego zdarzenia w moim samochodzie przestawiła się geometria i nie było już mowy o szybkiej jeździe – powiedział po sobotniej rywalizacji na torze Hockenheim Robert Lukas.

Wyścig 2
Drugi wyścig Porsche Carrera Cup Deutschland 2014 rozpoczął się w niedzielny poranek o godz. 10.00. Tym razem zawodnicy rywalizowali przy słonecznej pogodzie i mieli do pokonania 18 okrążeń (o 4 więcej niż w sobotę). Z pole position startował Connor de Phillippi. 21-letni Kalifornijczyk szybko został jednak wyprzedzony przez Nicki’ego Thiima i Christiana Engelharta, którzy toczyli zacięty bój o pierwszą pozycję. Na czwartym okrążeniu doszło do kontaktu pomiędzy Duńczykiem i Niemcem – Thiim wykonał piruet i stracił wiele pozycji. Na prowadzenie wysunął się Engelhart. Reprezenant ekipy Konrad Motorsport został jednak ukarany za spowodowanie incydentu, na skutek którego ucierpiał Thiim i otrzymał karę przejazdy przez aleję serwisową. W tym momencie na czele stawki wysunął się Connor de Phillippi, który podążał po pierwsze w historii zwycięstwo w Porsche Carrera Cup Deutschland dla ekipy Förch Racing by Lukas Motorsport. Ostatecznie Amerykanin został wyprzedzony na 14. okrążeniu przez Earla Bambera i uplasował się na 2. miejscu, co i tak jest jego życiowym wynikiem. Bardzo dobry

występ zaliczył równieżRobert Lukas, który ukończył wyścig na 4. pozycji do końca walcząc o podium z Philippem Engiem. - Naszym celem na weekend było ukończenie obu wyścigów i to nam się udało. Niedzielną rywalizację Connor zakończył na 2. a Robert na 4. miejscu co jest dla nas ogromnym sukcesem. Do mety dotarł również Christofer dzięki czemu zdobył cenne doświadczenie. Najważniejsze, że pokazaliśmy, że jesteśmy czołowym zespołem w stawce, który może wygrywać sesje kwalifikacyjne i wyścigi. Podczas niedzielnego biegu Connor był w gorszej sytuacji od swoich konkurentów, ponieważ musiał jechać na zużytych oponach, podczas gdy inni kierowcy tacy jak Nicki Thiim, Christian Engelhart czy Earl Bamber mieli do dyspozycji nowy komplet ogumienia. Mimo to Connor obronił drugą pozycję, a Robert popisał się awansem z 6. na 4. miejsce – powiedział po wyścigowym weekendzie na torze Hockenheim Wiesław Lukas. - To był weekend pełen wzlotów i upadków. W drugim wyścigu miałem spore szanse na podium. Moje plany pokrzyżował jednak kontakt ze Svenem Müllerem. Generalnie jestem zadowolony ze swojego występu. Tempo, jakie prezentujemy napawa nas sporym optymizmem przed kolejnymi rundami Porsche Carrera Cup Deutschland – dodał Robert Lukas.