Grand Prix Indii: Vettel poza konkurencją

Grzegorz Hilarecki
Grand Prix Indii pokazało, że Sebastian Vettel jedzie w tym sezonie po kolejny tytuł mistrza świata. Wygrał, prowadząc od startu do mety. Drugi był Fernando Alonso.

Broniący tytułu Niemiec wygrał wyścig na torze Buddh International koło Delhi i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. W tej klasyfikacji ma już 13 punktów przewagi nad Alonso. To wydaje się skromną zaliczką, ale Vettel wygrał właśnie czwarty wyścig z rzędu, więc przewaga Red Bulla nad bolidami Ferrari jest w tej chwili ogromna. Dodajmy, że trzeci w mistrzostwach jest, siódmy w Indiach Kimi Raikkonen, który traci do Niemca 67 pkt i ma tylko teoretyczne szanse, by włączyć się do walki o tytuł.

Teatr dwóch aktorów

To drugie zwycięstwo Vettela na indyjskim torze, triumfował tu także przed rokiem. Wyścig GP F1 wygrał po raz 26. w karierze, piąty w tym sezonie, a czwarty z rzędu. W praktyce wszystkie ostatnie wyścigi wyglądają podobnie. Bolidy Red Bulla dominują w kwalifikacjach. Po starcie, Mark Webber odstaje, a Vettel odjeżdża.

Tym razem jednak, prawdziwym bohaterem był Alonso, który przedzielił na mecie bolidy Czerwonego Byka. Alonso, który wystartował z piątego pola, już na początku wyścigu wyprzedził dwóch rywali z McLarena - Lewisa Hamiltona oraz Jensona Buttona. Dzielenie gonił Red Bulle. Udało mu się, bo w połowie dystansu w bolidzie Webbera doszło do awarii systemu KERS. Długo udawało mu się odeprzeć ataki Hiszpana, ale na 12. rund przed metą dwukrotny mistrz świata dopiął swego. Później gonił Vettela, ale zdołał jedynie zmniejszyć różnicę czasu o trzy sekundy i ukończył rywalizację na drugiej pozycji.

Walka o trzecie miejsce

Pozycja Raikkonena jest zagrożona. Gonią go Webber i Hamilton, który pokazuje klasę, choć w zespole traktowany jest, niemal jak tester. Oczywiście to skutek umowy z Mercedesem, do którego przejdzie po tym sezonie. Teraz jednak ważą się losy drugiego miejsca w klasyfikacji zespołowej i w kolejnych wyścigach Anglik będzie miał raczej odpowiednio przygotowany bolid. To zapowiada, że będziemy świadkami walki nie tylko Vettela i Alonso, ale i za ich plecami.

Gra zespołowa

W klasyfikacji konstruktorów prowadzi Red Bull Racing - 407 pkt, przed Ferrari - 316 oraz McLarenem - 306. Do zakończenia zostały trzy wyścigi, więc Red Bull już świętuje sukces. A dwa pozostałe teamy będą walczyły o drugie miejsce.