Jak auto z USA, to najlepiej z górnej półki

Paweł Satalecki, ekspert Finamo
Fot. General Motors
Fot. General Motors
Chcesz sprowadzić samochód ze Stanów Zjednoczonych? Oprócz kosztów jego sprowadzenia takich jak cło, akcyza i podatki, będę jeszcze inne wydatki.

Chcesz sprowadzić samochód ze Stanów Zjednoczonych? Oprócz kosztów jego sprowadzenia takich jak cło, akcyza i podatki, będę jeszcze inne wydatki.
  

Fot. General Motors
Fot. General Motors

Mimo że dolar nie jest tak tani jak w połowie 2008 r., to i tak w niektórych przypadkach kupno auta za oceanem może się wciąż opłacać. Do ceny zakupu pojazdu należy jednak doliczyć kilka opłat, które istotnie wpłyną na wartość całej transakcji.

Rzeczywiście największą część wspomnianych opłat będą stanowiły cło, akcyza i podatek VAT. Od stycznia 2009 r. obowiązuje nowa, podwyższona stawka podatku akcyzowego na auta o pojemności powyżej 2000 cm sześc., który wynosi obecnie 18,6 procent. Samochody o mniejszej pojemności wciąż są objęte akcyzą w wysokości 3,1 proc. Do tego będzie trzeba doliczyć stawkę celną w wysokości 10 proc. oraz podatek VAT - 22 procent. 

Sprowadzając samochód z USA, trzeba także pamiętać o dopuszczeniu go do ruchu w Polsce - w większości przypadków amerykańskie samochody są wyposażone w światła mijania symetryczne, podczas gdy w Europie wymaga się świateł asymetrycznych. Część aut z USA nie będzie posiadać także światła tylnego przeciwmgielnego. 

Rodzimi ubezpieczyciele przy wyliczaniu składek korzystają najczęściej z europejskiego katalogu samochodów, może się tak zdarzyć, że amerykańskie auto nie będzie figurowało w tym spisie. W przypadku obowiązkowego OC firma ubezpieczeniowa najprawdopodobniej znajdzie najbliższy danemu pojazdowi model i jeśli różnice nie będą istotne, sprzeda ubezpieczenie. Większe problemy mogą wystąpić w przypadku polisy AC, gdzie każda różnica w wyposażeniu ma wpływ na wartość auta i ubezpieczyciel niechętnie "przyrówna" dwa różne modele. W tym przypadku będzie trzeba poprosić o wykonanie indywidualnej wyceny auta, co z reguły wiąże się z wyższą stawką polisy Autocasco. 

Jeśli ma to być auto z nieco wyższej półki cenowej, zakup i tak będzie prawdopodobnie opłacalny. Oczywiście największe znaczenie z punktu widzenia opłacalności takiego zakupu ma kurs dolara względem złotego. Niewykluczone, że za pół roku będzie on bardziej korzystny niż dzisiaj.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty