Już czas na letnie opony

Agnieszka Smogulecka
Fot. Robert Kwiatek
Fot. Robert Kwiatek
Od ubiegłego tygodnia w warsztatach zaczęła się wymiana opon zimowych na letnie. Praktycznie nie ma dnia, by kierowcy nie dzwonili i dopytywali o wolne terminy.
Fot. Robert Kwiatek
Fot. Robert Kwiatek

- Teoretycznie opony należy wymienić na letnie, gdy przez kilka dni utrzymuje się temperatura powyżej 7 stopni Celsjusza. Dlatego są już pierwsi klienci - tłumaczy Jerzy Strzelewicz z sucholeskiej Gumowni. - W praktyce jednak najwięcej klientów zgłasza się w tej sprawie około 1 kwietnia.  Jak mówi, bez względu na pogodę, są dwa terminy graniczne: przed zimą większość osób stara się wymienić opony na 1 listopada, a później zdejmuje je właśnie na początku kwietnia.

 

Scen dantejskich, jakie zdarzają się jesienią, gdy spadnie pierwszy śnieg, jednak nie powinno być. Niektórzy planują wyjazdy za granicę, w góry na narty i wolą mieć jeszcze zimowe opony. Inni planują wymianę po świętach.

 

- Proces wymiany opon na letnie zawsze rozciąga się na dłuższy czas - dodaje Jerzy Strzelewicz.

 

- Ale zgłaszają się już pierwsi klienci, chociaż kolejek jeszcze nie ma - potwierdza Marek Niedbała, diler  opla.

 

Dlaczego warto zmienić opony na letnie? Kiedy robi się ciepło, "zimówki" (produkowane z innej mieszanki  gumy niż opony letnie) rozgrzewają się zbyt szybko, a to prowadzi do nadmiernego zużycia bieżnika. Koszt przedsięwzięcia uzależniony jest od rozmiaru obręczy i rodzaju felgi.

Wymiana opon zimowych na letnie to jedna z podstawowych czynności, które należy wykonać, przygotowując samochód do jazdy w sezonie wiosennym i letnim, ale niejedyna. Wiele osób dopytuje w serwisach i warsztatach o czyszczenie układu klimatyzacji. Kanały warto przeczyścić przed rozpoczęciem użytkowania klimatyzacji, żeby zniszczyć mogące namnażać się w nich bakterie czy grzyby i uniknąć przykrego zapachu.

 

- Mamy takie zamówienia, pierwsze w tym sezonie klimatyzacje już przeczyściliśmy - mówi Marek Niedbała.

 

W serwisie usługa wykonywana jest ozonatorem, w tym czasie następuje jonizacja powietrza (koszt - prawie 100 złotych). Za dodatkową opłatą można zamówić też wymianę filtra kabiny. Niektórzy wolą jednak oczyścić klimatyzację taniej, bo samemu. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są środki, które rozpyla się w aucie ze szczelnie zamkniętymi szybami, w którym klimatyzacja włączona jest na cyrkulację wewnętrzną. Trwa to do kilkunastu minut.

 

Czego nie lubią opony?

 

Warto pamiętać, aby:

- dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach,

- nie ruszać ani nie hamować zbyt gwałtownie,

- nie pokonywać zakrętów ze zbyt dużą prędkością powodującą częściową utratę przyczepności,

- nie przeładowywać pojazdu,

- najeżdżać na krawężniki wolno,

- dbać o właściwą geometrię zawieszenia.

 

Przechowywanie opon:

 

- koła (opony na obręczach) powinny być składowane w pozycji leżącej lub wisieć,

- opony bez obręczy należy przechowywać w pozycji pionowej, przy czym należy je czasami przekręcać, aby zapobiec odciskom,

- miejsce przechowywania powinno być ciemne i chłodne,

- należy unikać kontaktu z olejami, materiałami napędowymi i chemikaliami, ponieważ substancje te mogą spowodować uszkodzenie gumy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty