Karting. Leonardo Górski triumfatorem cyklu WSK Open Series

Tomasz Szmandra
Leonardo Górski jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym polskim kierowcą  kartingowym w rankingu FIA. Materiały prasowe
Polski kierowca, który w tym sezonie startuje w barwach włoskiego Babyrace Driver Academy w prestiżowej WSK Open Series, stanął na najwyższym stopniu podium tej międzynarodowej serii wyścigowej. Tegoroczny cykl składał się z czterech rund.

W pierwszej rundzie rozegranej na South Garda Karting Leo zajął czwarte miejsce. Tempo jakie prezentował, od samego początku plasowało go w ścisłej czołówce zawodników. Druga runda okazała się pechowa. Na torze Cremona Polak nie miał szczęścia i ostatecznie zakończył rywalizację na 31 miejscu. W kolejnym wyścigu na International Circuit 7 Laghi nasz reprezentant nie dał szans rywalom i stanął na najwyższy stopniu podium. Przed finałową rundą w Neapolu, Leonardo Górski zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji sezonu, zapisując na swoim koncie 200 punktów. Drugi w klasyfikacji Orlando Michele tracił do Polaka 60 oczek.

Finał sezonu został rozegrany 25 czerwca na torze Sarno. Leo wygrał wszystkie biegi a w porannych treningach przed finałem, po kolizji spowodowanej przez innego zawodnika „dachował”, co zmusiło go do startu w nowym karcie w wyścigu.    W wyścigu, w zaciętej walce dwukrotnie wypadał z toru, ale finalnie przekroczył linię mety na czwartym miejscu, które wystarczyło do wygrania cyklu i zdobycia mistrzowskiego tytułu. W chwili, kiedy młody zawodnik czekał na wręczenie pucharów, okazało się, że otrzymał 10 sekundową karę, na wniosek innych zespołów. Podczas okrążenia rozgrzewkowego silnik w karcie Leo nie zapalił od razu, jeden z sędziów dotknął karta i w tej samej chwili silnik odpalił. ZSS podjął decyzję o nałożeniu kary.    Zespół Leo odwołał się od decyzji zespołu sędziów sportowych. Odwołanie uznano, tym samym Leo Górski zdobył tytuł Mistrza WSK Open Series 2023 w kategorii Mini Gr.3 U10. To wyjątkowe osiągnięcie w karierze młodego polskiego zawodnika, o którym z pewnością  jeszcze nie raz usłyszymy. W tej samej serii wyścigowej w przeszłości rywalizowali i wygrywali tak znani kierowcy jak   Max Verstappen,  Charles Leclerc czy  Lando Norris.

Warto jeszcze dodać, że Leonardo Górski jest obecnie najwyżej sklasyfikowanym polskim kierowcą  kartingowym w rankingu FIA.