Kategoria „B” nie tylko na auto

Mikołaj Krupiński
Kierowcy czasem zapominają, że prawo jazdy kategorii „B”uprawnia nie tylko do kierowania autami osobowymi. Przypomninamy, jakie pojazdy możemy także prowadzić.

Kierowcy czasem zapominają, że prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do kierowania autami osobowymi. Przypomninamy, jakie pojazdy możemy także prowadzić.

Fot. BMW
Fot. BMW

Zgodnie z prawem, posiadacz kategorii B jest uprawniony do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu lub motocykla.

Mówiąc bardziej obrazowo, możemy prowadzić chociażby busa, który na pokład zabiera ośmiu pasażerów plus kierowcę, lub też zwykłego "dostawczaka", pod warunkiem, że mieści się we wspomnianej kategorii wagowej. Dodatkowo, prawo jazdy kat. B dopuszcza prowadzenie zespołu pojazdów, czyli samochód z przyczepą, lecz tylko wtedy, gdy jest to przyczepa lekka, której masa całkowita nie przekracza 750 kg. Prawo umożliwia także jazdę z przyczepą używaną do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu, i o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Ponadto, kategoria B uprawnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą lekką oraz pojazdu wolnobieżnego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (np. koparka, spycharka). Natomiast do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, potrzebna jest z kategoria B1.

Zgodnie z art. 96 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, prawo jazdy kategorii B uprawnia jego posiadacza do kierowania rowerem, motorowerem oraz pojazdem zaprzęgowym. W przypadku osób nieletnich dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub motorowerowa. Do jazdy motorowerem potrzebna jest karta motorowerowa lub prawo jazdy, a pojazdem zaprzęgowym - prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.

Fot. Kubota
Fot. Kubota

Prawo jazdy może także zawierać ograniczenie wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu.

Policja przypomina, że posiadanie prawa jazdy jest przywilejem, który może zostać cofnięty, jeśli nie wykażemy się roztropnością. Funkcjonariusz ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie: stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu; stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność.

Podstawą do zatrzymania jest również podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy; gdy upłynął termin ważności; gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy; gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy; przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego; przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Zdaniem eksperta
Jarosław Gnatowski, Biuro Ruchu Drogowego KGP

Wielu kierowców, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami, nie zna lub nie pamięta zapisów prawa, a to przecież obowiązek. Toteż polecam wszystkim zmotoryzowanym, bez względu na posiadane uprawnienia, do odświeżania wiedzy o przepisach kodeksu ruchu drogowego, szczególnie podczas długich, jesiennych wieczorów.

**Zobacz także:

Szkoły nauki jazdy przeżywają oblężenieKursant nie jest bezkarny

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty