Kierowca ciężarówki jako zawód deficytowy w Polsce. Jak temu zaradzić?

Artykuł sponsorowany GoWork
Z roku na rok w Polsce brakuje coraz większej liczby kierowców ciężarówek. Szacuje się, że 7 na 10 firm transportowych ma braki kadrowe. Co można zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy?

Praca dla kierowcy – zawód deficytowy

Wielu doświadczonych kierowców przyznaje, że ich zawód jest bardzo specyficzny. Ciężarówka jest pojazdem, który wymaga sporych umiejętności w prowadzeniu pojazdów. Do tego osoby, które zajmują się jazdą po trasach międzynarodowych często kilka lub nawet kilkanaście dni spędzają poza domem.

W dodatku niektórzy obawiają się wchodzić w tę branżę, ponieważ jest ona coraz realniej zagrożona wprowadzeniem pojazdów automatycznych. Choć zdaje się, że w Polsce jest to jeszcze dość odległa przyszłość, to jednak w krajach zachodnich i USA takie rozwiązania są coraz śmielej testowane.

Ponadto część kierowców zrezygnowała z branży, ponieważ była zmęczona wykonywaniem zadań dodatkowych, za które w niektórych firmach nie było dodatkowej gratyfikacji. Przeprowadzanie kontroli, rozładunek naczepy czy też czas spędzony na oczekiwaniu to tylko niektóre przykłady.

Praca w transporcie – jakich zmian potrzebuje?

Jednym z rozwiązań mogłaby być poprawa warunków pracy. Nie chodzi jedynie o lepsze wynagrodzenie, choć o nie również. Jednak istotne jest także regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdów i zapewnianie kierowcy odpowiedniego wsparcia oraz warunków podczas jazdy.

Dodatkowo można podjąć próby aktywizacji kobiet w tym zawodzie. W naszym kraju raptem 2% wszystkich kierowców zawodowych stanowią panie. Choć są one generalnie obecne w sektorze transportowym, to jednak pełnią głównie funkcje biurowe. Z tego powodu walka ze stereotypami i poglądem, że kobieta nie nadaje się do pracy za kółkiem, może okazać się kluczowa.

Ważne byłoby również zwiększenie kwestii bezpieczeństwa na postojach, ponieważ na ten problem dość regularnie uskarża się część kierowców. Czynników do poprawy jest więc całkiem sporo, a one wszystkie mają wpływ na aktualny deficyt.

Praca kierowcy – dla kogo może być opłacalna?

Jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać czas za kółkiem i szuka stabilnej pracy, to może być to propozycja dla Ciebie. Zamieszkujesz Bydgoszcz? Duże braki kadrowe sprawiają, że posiadając odpowiednie uprawnienia, pracę między innymi w Bydgoszczy można uzyskać w zasadzie od zaraz.

Nie inaczej wygląda sytuacja w Szczecinie. Szczecin to kolejne miasto, które w ogłoszeniach o pracę regularnie wspomina o naborze osób do sektora transportowego. Podobnie wygląda rynek pracy w mieście Łódź. Ponieważ w Łodzi również jest to jeden z zawodów, na które jest największe zapotrzebowanie, można dojść do wniosku, że brak odpowiedniej ilości kierowców zawodowych to problem ogólnopolski.

Niestety, zmiana tego stanu rzeczy wymagałaby sporych zmian. Choć niektóre z nich już zachodzą, a pracodawcy szukają różnych sposobów na przyciągnięcie do siebie nowych pracowników, to jednak pełne uzupełnienie braków zdaje się na ten moment niemożliwe. Jeśli jednak jesteś zainteresowany pracą w tej branży, to pocieszającą wiadomością jest to, że gdziekolwiek mieszkasz, istnieje duża szansa na to, że w Twojej okolicy kierowca jest poszukiwany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty