Koniec podwójnego OC – korzystne zmiany w ubezpieczeniach

redakcja.regiomoto
Koniec podwójnego OC – korzystne zmiany w ubezpieczeniach
Koniec podwójnego OC – korzystne zmiany w ubezpieczeniach
Możliwość wypowiedzenia umowy polisy OC w dowolnym momencie daje kierowcom nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wejdzie ona w życie w połowie 2011 r.
Koniec podwójnego OC – korzystne zmiany w ubezpieczeniach
Koniec podwójnego OC – korzystne zmiany w ubezpieczeniach

Do tej pory zasadą było, że jeśli posiadacz polisy nie wypowiedział umowy najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu, na jaki została zawarta, była automatycznie przedłużana z dotychczasowym ubezpieczycielem na kolejny rok. Jeśli zatem nie rozwiązaliśmy umowy w odpowiednim czasie, a wykupiliśmy ubezpieczenie w innej firmie, dochodziło do podwójnego ubezpieczenia i konieczności płacenia dwóch składek.

Przypomną o polisie OC
Nowa ustawa daje możliwość wypowiedzenia kontynuowanej umowy w dowolnym momencie, jeśli tylko kierowca wykupił polisę w innej firmie.

– Co więcej, towarzystwa będą teraz zobowiązane do informowania swoich klientów nie później niż 14 dni przed wygaśnięciem polisy o zbliżającej się dacie zakończenia ubezpieczenia i skutkach braku złożenia deklaracji. Dzięki temu mniejsze będzie ryzyko, że zapomnimy o tej sprawie – podkreśla Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl.

Po drugie, w przypadku sprzedaży samochodu i braku wypowiedzenia polisy ubezpieczeniowej przez dotychczasowego lub nowego właściciela, będzie ona ważna tylko i wyłącznie do końca okresu, na jaki została zawarta. To oznacza, że ubezpieczyciele nie będą mogli jej odnawiać w nieskończoność i rościć sobie praw do naszych składek.

Ubezpieczenie przez Internet
Po trzecie, ustawa usankcjonuje zasadę, że podpis osoby reprezentującej towarzystwo ubezpieczeniowe na umowie ubezpieczenia jest ważny, jeśli jest odtworzony mechanicznie, a nie tylko odręcznie. Pozwoli to bezproblemowo i w sposób wiążący zawrzeć umowę nawet bez jednoczesnej obecności w jednym miejscu obu stron umowy, czyli ubezpieczyciela i kierowcy.
– To jest bardzo prokonsumencki zapis i odpowiedź na szybki rozwój usług ubezpieczeniowych w Internecie – komentuje Rabiej.

Kara za fałszywe zniżki
Dzięki nowej ustawie ubezpieczalnie będą miały też możliwość zmiany składki w czasie trwania polisy. Będą mogły to zrobić jednak tylko wtedy, gdy po zawarciu umowy okaże się, że właściciel samochodu nie podał wszystkich informacji istotnych dla ustalenia wysokości składki, o które ubezpieczyciel zapytał w formularzu oferty.
Kłamstwa i zatajenia będą więc karane od razu, a nie dopiero przy ewentualnej szkodzie ubezpieczeniowej, jak ma to miejsce w tej chwili.

opr. Paweł Puzio
fot. sxc.hu

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty