Młodzi nie poszaleją

Anna Jorgas
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Wszystkie przepisy dotyczące kierowców będą przeniesione z kodeksu drogowego do nowej ustawy o osobach kierujących pojazdami. Rząd przyjął projekt nowych przepisów.

Wszystkie przepisy dotyczące kierowców będą przeniesione z kodeksu drogowego do nowej ustawy o osobach kierujących pojazdami. 6 lutego rząd przyjął projekt nowych przepisów dla kierowców. Ustawa przewiduje m.in. ograniczenia prędkości dla świeżo upieczonych kierowców, szkolenia rozszerzone o jazdy z osobą towarzyszącą dla nastolatków, a dla najmłodszych - obowiązkowe karty rowerowe.

 

Wszystkie przepisy dotyczące kierowców będą przeniesione z kodeksu drogowego do nowej ustawy o osobach kierujących pojazdami. 6 lutego rząd przyjął projekt nowych przepisów dla kierowców. Ustawa przewiduje m.in. ograniczenia prędkości dla świeżo upieczonych kierowców, szkolenia rozszerzone o jazdy z osobą towarzyszącą dla nastolatków, a dla najmłodszych - obowiązkowe karty rowerowe.

Projekt ustawy o osobach kierujących pojazdami trafi teraz do Sejmu. Ustawa miałaby wejść w życie po upływie roku od ogłoszenia, czyli prawdopodobnie w pierwszej połowie 2008 r. Jej celem ma być przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez podniesienie

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

kwalifikacji kierowców, zwłaszcza młodych.

 

Z danych ministerstwa transportu wynika bowiem, że najliczniejsza grupa kierowców uczestniczących w wypadkach to osoby w wieku 18-24 lata posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata.

 
Na rower tylko z kartą
 

Ustawa przewiduje obowiązek posiadania karty rowerowej i motorowerowej przez najmłodszych, choćby chcieli jeździć wyłącznie po osiedlowych uliczkach. Tylko osoby, które ukończyły 18 lat nie musiałyby legitymować się kartą.

Kartę rowerową będą otrzymywały bezpłatnie 10-latki, które wykazały się niezbędnymi kwalifikacjami podczas obowiązkowych zajęć zorganizowanych przez szkołę lub ośrodek ruchu drogowego. Z zajęć praktycznych będą zwolnione tylko te dzieci, które dostaną od lekarza zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do kierowania rowerem.

Karta uprawniająca do jazdy motorowerem będzie wydawana odpłatnie osobom, które ukończyły przynajmniej 13 lat i odpowiednie, już nieobowiązkowe szkolenie.

 
Pod okiem rodziny
 

O wydanie prawa jazdy kategorii B będą mogli się starać już 16-latkowie. Po skończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu wewnętrznego przez rok do dwóch lat mogliby jeździć wyłącznie z osobą towarzyszącą. Byłby to krewny lub powinowaty, który ma od 28 do 65 lat, prawo jazdy kat. B od co najmniej 7 lat oraz ukończył specjalne szkolenie.

Auto do jazdy z osobą towarzyszącą będzie musiało być oznaczone nalepką z literą “L" oraz wyposażone w dodatkowe lusterka i fabrycznie wmontowany hamulec od strony pasażera. Młody kierowca nie będzie mógł przekraczać 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza takim obszarem, wyjeżdżać na autostrady ani za granicę. Będzie również musiał co jakiś czas stawić się w ośrodku szkolenia kierowców na obowiązkowe spotkania.

 
Pierwsze prawko z ograniczeniami
 

Projekt ustawy wprowadza dwuletni okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii A1, A, B1 lub B. W tym czasie kierowca miałby obowiązek:

  • oznakować pojazd zielonym listkiem,
  • ukończyć dodatkowe szkolenia między 5 a 7 miesiącem.

To nie wszystko. Przed upływem 7 miesiąca świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł m.in.:

  • przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • podejmować pracy jako zawodowy kierowca.

Nowe przepisy ograniczą możliwości uzyskania prawa jazdy na tzw. ciężki motocykl. Taką maszyną będzie mogła kierować osoba, która posiada prawo jazdy kategorii A i albo ma je dłużej niż 2 lata albo ukończyła 24 lata.

 
Najpierw ostrzeżenie, potem kurs
 

Przez cały okres próbny nowy kierowca ma być objęty szczególnym nadzorem organów kontroli ruchu drogowego. Po pierwszym wykroczeniu dostanie list ostrzegawczy z centralnej ewidencji kierowców, po drugim trafi na odpłatny kurs reedukacyjny, a okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Po popełnieniu trzeciego wykroczenia (lub jednego przestępstwa) straci prawo jazdy.

Na kursy reedukacyjne mają być również wysyłani bardziej doświadczeni kierowcy, jeśli przekroczą 24 punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Kurs trzeba będzie zaliczyć w miesiąc od dnia wydania skierowania. Jeśli w ciągu 5 lat kierowca znowu przekroczy 24 punkty, to straci prawo jazdy.

  _

Źródło:

Projekt z 28 stycznia 2007 r. ustawy o kierujących pojazdami_

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty