Niewidomi za kierownicą. Już 6 lipca kolejna edycja imprezy

(ip)
Fot. Stowarzyszenie S1
Fot. Stowarzyszenie S1
Usiąść za kierownicą legendarnego wozu, pouczyć się manewrowania pod czujnym okiem profesjonalisty, słowem – stać się choć na moment kierowcą – takie marzenia mają także osoby niewidome i słabowidzące. 6 lipca Moto Park Ułęż już po raz drugi będzie gościł grupę kilkudziesięciu osób z dysfunkcją wzroku, które dzięki inicjatywie „Niewidomy za kierownicą", będą mogły spróbować swoich sił za kółkiem. W tym roku hasłem przewodnim imprezy jest motoryzacja PRL.
Fot. Stowarzyszenie S1
Fot. Stowarzyszenie S1

W role kierowców wcielą się zarówno osoby, które nigdy nie prowadziły samochodu, jak i te, które zdobyły prawo jazdy, ale z racji postępującej wady wzroku od dawna nie mogą już z niego korzystać. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia S1 wszyscy oni będą mogli zasiąść za kierownicą, wcisnąć pedał gazu i poczuć wiatr we włosach.

Zanim to jednak nastąpi zapoznają się z podstawowymi terminami używanymi w motoryzacji i głównymi elementami budowy pojazdu. Dowiedzą się, w jaki sposób reaguje on na działania kierowcy, czyli co należy robić, a czego robić nie wolno, by auto nas słuchało. Nad bezpieczeństwem każdego „jednodniowego” kierowcy będzie czuwał siedzący na fotelu pasażera instruktor, dzięki czemu na torze będzie mogło się równocześnie mijać kilkanaście aut prowadzonych przez osoby z dysfunkcją wzroku.

Nie lada gratką dla miłośników motoryzacji będą same auta. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem – motoryzacja PRL. Wśród wozów treningowych zaprezentowane zostaną polskie Fiaty, Polonezy i istne perły rodzimej motoryzacji: Syrena i Warszawa. Nie zabraknie również starych motocykli, amerykańskich krążowników szos, klasycznych aut wyścigowych, a także współczesnych rumaków, takich jak rajdówki ze stajni Wiesława Steca – Ralliart, czy wyścigowe wcielenia Volkswagena Golfa i Opla Calibry. Na wielbicieli cięższego sprzętu czekał będzie amerykański samochód wojskowy z 1943 roku Willys MB.

Dodatkowo wszystkie osoby będą mogły szczegółowo zapoznać się z wnętrzem pojazdów policji, straży pożarnej, oraz ambulansu firmy Meditrans24. Tradycyjnie do dyspozycji wszystkich gości impr

Fot. Stowarzyszenie S1
Fot. Stowarzyszenie S1

ezy będą również symulatory zderzenia i dachowania dostarczone przez Instytut Transportu Samochodowego. Wszyscy widzący będą mogli także przebyć labirynt Niewidzialnej Wystawy, który pozwoli uzmysłowić sobie jak to jest poruszać się bez zmysłu wzroku.

A to wszystko będzie miało miejsce w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Moto Park Ułęż pod Dęblinem. Początek imprezy o godz. 11.00. Zbiórka dla osób z Warszawy o 8:30 na parkingu przed Dworcem Wschodnim (od strony ul. Lubelskiej).

Impreza nie mogłaby powstać gdyby nie bezinteresowność wielu firm i osób prywatnych, które dzielą się swoimi nierzadko przecież cennymi samochodami zupełnie za darmo. Również właściciele ośrodka w Ułęży, tak jak przed rokiem udostępnią swój teren nieodpłatnie. Nagrody rzeczowe dla uczestników funduje Achtel – dystrybutor marki Mobil1.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie S1 – Doskonalenie i Rozwój Wyczynowych Technik Jazdy Samochodem.

Szczegółowe informacje o Stowarzyszeniu S1: http://www.s1.org.pl/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1517915378430364

Szczegółowy harmonogram imprezy:

08.30 – 09.00 – Zbiórka w okolicy Dworca Wschodniego
10.50 – 11.00 – Przybycie osób niewidomych do Moto Parku Ułęż
11.00 – 11.30 – Udział uczestników i obserwatorów wydarzenia w symulacji dachowania i zderzeń
11.00 – 11.30 – Pokonanie przez kierowców niewidzialnego labiryntu w wyciemniających goglach i za pomocą białej laski
11.30 – 15.00 – Zapoznanie się ze wszystkimi modelami samochodów biorących udział w wydarzeniu, oraz ze wszystkimi siłami oddziałującymi na auto i kierowcę przy zastosowaniu różnych technik jazdy
a. Poznanie marek, modeli, budowy oraz szczegółów technicznych każdego z aut
b. Próba samodzielnego prowadzenia każdego z dostępnych samochodów pod okiem widzących pilotów
c. Dla chętnych uczestników imprezy, odczucie z pozycji pasażera sił, jakie działają na człowieka podczas driftów, ślizgów czy szybkiej dynamicznej jazdy
15.00 – 16.00 – Przerwa na posiłek
15.00 – 16.00 – Wyścig dla widzących kierowców, osoby niewidome mogą uczestniczyć na miejscu pilota
16.00 – 17.00 – Prowadzenie różnorakich pojazdów przez niewidomych kierowców
16.00 – 16.30 – Zawody kierowców z dysfunkcją wzroku w pokonaniu specjalnej trasy manewrowej, z asystą widzącego pilota
17.00 – 18.00 – Zakończenie imprezy, rozdanie upominków, podziękowania
18.00 – 20:00 – Powrót uczestników wydarzenia do Warszawy
20.00 – 20.30 – Przybycie niewidomych i słabowidzących kierowców do Warszawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty