Nowy podatek od aut spalinowych. Od kiedy będzie obowiązywać w Polsce?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Polska jest zobowiązana dwoma celami klimatycznymi UE. Po pierwsze jest to redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. i cel neutralności klimatycznej do osiągnięcia w 2050 r.
Polska jest zobowiązana dwoma celami klimatycznymi UE. Po pierwsze jest to redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. i cel neutralności klimatycznej do osiągnięcia w 2050 r. Szymon Starnawski
Nowy podatek od aut spalinowych to temat, który co jakiś czas powraca jak bumerang i budzi wiele kontrowersji wśród kierowców. Co wiemy na temat nowych opłat?

Jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbydowy zakłada "wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska". Cel ma zostać zrealizowany poprzez "wejście w życie aktu prawnego wprowadzającego podatek od własności pojazdów emitujących spaliny, zgodnie z zasadą 'zanieczyszczający płaci'". Co to oznacza w praktyce?

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznaje, że trwają rozmowy z ministerstwami, ale za wcześnie, by mówić o szczegółach. "To, co ja chciałbym zrobić, to zaproponować rozwiązania najbardziej neutralne dla obywateli z finansowego punktu widzenia" - zapewnia wiceminister.

Opłata rejestracyjna ma zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale 2025 roku, a podatek od posiadania w 2026 roku. Obecnie nie ma jednak konkretnych stawek. Na konkrety w tej kwestii musimy poczekać.

Wyliczenie opaty i podatku mogłoby opierać się zarówno o normy Euro, jak i CO2. Krzysztof Bolesta zapowiada jednak dodanie jeszcze kryterium - związanego z wagą pojazdu.

Nie wykluczył, że zostaną wprowadzone wysokie opłaty za parkowanie dużych SUV-ów. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie przyjęto m.in. w Paryżu. 54,55% paryżan biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za podniesieniem opłat parkingowych dla SUV-ów. Oznacza to, że w przypadku posiadania samochodu spalinowego czy hybrydy plug-in o wadze powyżej 1,6 tony lub auta elektrycznego ważącego ponad 2 tony, wybierając się do stolicy Francji zapłacimy aż 18 euro (blisko 80 zł) za godzinę parkowania w centrum. To trzykrotność normalnej stawki, która – co ważne – obowiązuje tylko przyjezdnych.

Polska jest zobowiązana dwoma celami klimatycznymi UE. Po pierwsze jest to redukcja emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. i cel neutralności klimatycznej do osiągnięcia w 2050 r.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty