Nowy przebieg wschodniej obwodnicy Wrocławia

Jerzy Wójcik
Fot. Maciej Dudzik
Fot. Maciej Dudzik
Z powodu m.in. rzadko spotykanego gatunku motyla, chrząszcza i ważki, trasa wschodniej obwodnicy Wrocławia będzie miała zmieniony przebieg. Trasa zostanie przesunięta w stronę zabudowań mieszkańców Kiełczowa, Kiełczówka i Kątów.
Fot. Maciej Dudzik
Fot. Maciej Dudzik

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zdecydowała się już na nowy wariant przebiegu obwodnicy w rejonie Kiełczowa i musi teraz przeprowadzić wszystkie formalności związane ze zmianą przebiegu.

- O istnieniu obszaru chronionego na przebiegu obwodnicy dowiedzieliśmy się w 2009 roku - przypomina Roman Głowaczewski, dyrektor DSDiK we Wrocławiu. - Mieliśmy jeszcze nadzieję, że uda się nanieść niewielkie zmiany, jednak dziś wiadomo, że drogę trzeba poprowadzić zupełnie nowym szlakiem - mówi dyrektor. I dodaje, że trwają już prace projektowe, a budowa drogi miałaby ruszyć mniej więcej za trzy lata.

Trwają także konsultacje społeczne, prowadzone przez projektanta z mieszkańcami wiosek położonych najbliżej obwodnicy wschodniej. - Przyznam szczerze, że niewiele z tych spotkań wynika - mówi Józef Wantrych, sołtys Kiełczowa. - U nas w świetlicy na przedstawionych przez projektantów planach prawie nic nie było widać, a do tego mieszkańcy nie dostali konkretnej informacji, który wariant drogi będzie realizowany. Skończyło się na nerwowych dyskusjach. A na dodatek spotkanie trzeba było przerwać, bo zdarzyła się awaria prądu - dodaje sołtys.

Jeszcze bardziej rozczarowani są mieszkańcy pobliskiego Kiełczówka, którzy po cichu planują zorganizować protest przeciwko planowanej inwestycji. Trudno się im dziwić. To nie pierwszy przypadek we Wrocławiu i okolicach, gdy okazuje się, że przyroda jest ważniejsza od ludzi i trzeba projektować drogę, nie patrząc na interes tych ostatnich.

Także w przypadku projektowanej obwodnicy Leśnicy trzeba było przesunąć drogę w kierunku zabudowań, by chronić jeden gatunek motyla oraz lasy łęgowe. Przyroda pozostanie nietknięta, ale wszystko wskazuje na to, że część mieszkańców pożegna się ze swoim terenem.

Budowę kilkukilometrowego odcinka obwodnicy śródmiejskiej co najmniej o kilka milionów złotych podrożyła konieczność stworzenia przejść dla dzikich zwierząt. Na odcinku od mostu Milenijnego do ul. Żmigrodzkiej powstało ich aż jedenaście.

To nie koniec. Nietoperze i żaby utrudniają budowę mostu Wschodniego i alei tzw. Wielkiej Wyspy, a przy stadionie (od strony ul. Królewieckiej) trzeba będzie specjalnie zabezpieczać staw, w którym żyją żaby. Wschodnia obwodnica Wrocławia to kolejne przedsięwzięcie, przy którym przyroda stanęła na drodze budowlańcom.

Pierwotny przebieg drogi miałby przeciąć tereny należące od obszaru Natura 2000 - Lasy Grędzińskie. Chronione są tam lasy ze starodrzewiem położonym w dolinie rzeki Widawy. Według przyrodników, występują tu licznie chronione gatunki roślin jak: goryczka wąskolistna, nasięźrzał pospolity czy, wawrzynek wilczełyko. Nie brakuje także unikatowych zwierząt: trzepli zielonej (z gatunku ważek) czy przeplatki aurinii - motyla, dla którego jest to jedno z czterech znanych na Dolnym Śląsku stanowisk.

Jednak mieszkańcy Kiełczowa i pobliskich miejscowości mówią wprost: - To absurd. Przyrodnicy powinni się tu przede wszystkim pofatygować, wtedy zobaczyliby, że tereny które chronią, to zwykłe chaszcze, nie ma tam nic unikatowego - denerwują się ludzie.

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei choć nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji co do przebiegu i wciąż trwają konsultacje społeczne, składnia się ku pokazanemu na infografice obok wariantowi. I zdania raczej nie zmieni. Urzędnicy już raz zmienili plany i stracili z tego powodu sporo czasu. Nie mogą sobie pozwolić na kolejną obsuwę.

Źródło: Gazeta Wrocławska

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty