O tym warto pamiętać przed wjazdem na autostradę

Przemysław Pepla
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
W związku z trwającym właśnie turniejem piłkarskim Euro 2012, w naszym kraju pojawiło się wiele nowych odcinków autostrad. Niestety, przez wiele lat przejazd takimi drogami w Polsce należał do rzadkości, przez co wielu kierowców zapomniało już o przepisach, jakie na nich obowiązują.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Obecnie do dyspozycji kierowców jest 1196,5 km autostrad oraz 849,3 km dróg ekspresowych. Łącznie, daje to długość 2045,8 km tras szybkiego ruchu. Korzystając z dobrodziejstwa, jakim są autostrady, musimy stosować się do kilku przepisów obowiązujących tylko na tych drogach.

Pierwszym z nich jest lista pojazdów uprawnionych do poruszania się na tego typu drogach. - Zgodnie z zapisami Kodeksu Drogowego, zabrania się przejazdu po autostradzie pojazdom jednośladowym, czyli motorowerom i rowerom, ciągnikom rolniczym, wozom konnym. Niedozwolony jest także ruch pieszych - tłumaczy Mateusz Chmielewski, instruktor ze szkoły nauki jazdy Alfa.

Korzystając z autostrady należy także zwrócić uwagę na prędkość, z jaką się poruszamy. Na tych drogach obowiązuje bowiem nie tylko górny, lecz także dolny limit. Kierowcy nie mogą jechać szybciej niż 140 km/h, a także wolniej niż 40 km/h. Nie są to jedyne zasady, o których musimy pamiętać jadąc autostradą.

- Choć wydaje się to oczywiste, trzeba tutaj wspomnieć o bezwzględnym zakazie zawracania i cofania. Z kolei zatrzymać pojazd możemy jedynie w specjalnie wyznaczonych Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Niestety, w przypadku np. 91-kilometrowego odcinka autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą nie ma jeszcze ani jednego takiego punktu. Dlatego też przed wyruszeniem w podróż warto wcześniej np. odpocząć - radzi Chmielewski.

Co jednak w przypadku, gdy nasze auto odmówi nam posłuszeństwa? Wówczas, kierowca zobowiązany jest do zatrzymania samochodu na pasie awaryjnym, włączenia świateł awaryjnych i opuszczenia pojazdu wychodząc drzwiami od strony pasażera. Następnie, kierujący powinien oznaczyć miejsce postoju trójkątem ostrzegawczym i udać się do telefonu alarmowego, by wezwać pomoc drogową.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty