Obwodnica Szczecinka krąży wśród urzędniczych biurek

redakcja.gdp
Obwodnica Szczecinka krąży wśród urzędniczych biurek
Obwodnica Szczecinka krąży wśród urzędniczych biurek
Ślimaczą się formalności związane ze skompletowaniem dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy obwodnicy Szczecinka. Co nie zmienia faktu, że jej los zależy od tego, ile pieniędzy dostanie Polska z Unii Europejskiej.
Obwodnica Szczecinka krąży wśród urzędniczych biurek
Obwodnica Szczecinka krąży wśród urzędniczych biurek

Projekt budowlany dużej obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 11 jest już praktycznie gotowy. Gorzej z decyzją środowiskową. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie miała ją wydać już w zeszłym roku, potem termin przesunięto na kwiecień, a decyzji jak nie było, tak nie ma.

- Będzie wydana najprawdopodobniej w ciągu dwóch miesięcy – informuje Agata Suchta, rzeczniczka RDOŚ. - Przedłużenie wynika ze zmiany zakresu przedsięwzięcia złożonego przez inwestora. Musi zostać teraz wydana ponowna opinia inspektora sanitarnego, a potem udział społeczeństwa przez 21 dni.

Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że nie chodzi o zasadnicze zmiany np. przebiegu obwodnicy. Tu już nic się nie zmieni. Zmiany dotyczą niwelety, czyli poziomu drogi na niektórych odcinkach. Po prostu miejscami będzie ona przebiegała wyżej niż planowano wcześniej, a miejscami niżej. – A to np. generuje kwestie rozchodzenia się hałasu, co musi być jeszcze raz przeanalizowane – mówi M. Grzeszczuk, który  ma nadzieję, że w lecie formalności uda się w końcu dopiąć. – Choć trzeba być ostrożnym, bo nie można wykluczyć jakichś protestów społecznych, nam w każdym razie zależy, aby decyzję środowiskową uzyskać jak najszybciej, co pozwoli nam uzyskać środki na dalsze prace przygotowawcze.

Chodzi głównie o wykup gruntów pod przyszłą obwodnicę, ale też np. badania archeologiczne. Procedurę poprowadzi urząd wojewódzki, który powoła biegłego wyceniającego działki, a płacić za nie będzie GDDKiA. Dodajmy tylko, że jeszcze wcześniej wojewoda musi wydać tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, do czego potrzebna jest decyzja środowiskowa i gotowy projekt. ZRID powinien być wydany jeszcze w tym roku.

Później – miejmy nadzieję – nadejdzie moment rozpoczęcia budowy. Oficjalnie szczecinecka obwodnica jest wpisana do planu budowy dróg krajowych "po roku 2013”. Czyli dokładnie nie wiadomo, kiedy. – Wraz z całą S11 obwodnica Szczecinka miałaby być dofinansowana z unijnych dotacji z perspektywy budżetowej 2014-20 – mówi rzecznik oddziału GDDKiA. Sęk w tym, że budżet Unii na te lata jest dopiero w fazie przymiarek i nie wiadomo, jak będzie wyglądał w czasach kryzysu i zaciskania pasa przez największych płatników, którzy woleliby ograniczenia swoich składek.
Do czasu rozpoczęcia budowy nowej obwodnicy Szczecinka kierowcy mogą liczyć jedynie na doraźne remonty nawierzchni starego obejścia.

Koszty obwodnicy
Nowa droga ma kosztować około 360 mln zł. Obwodnica ma liczyć 12,6 kilometra i będzie wykonana w standardzie drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu każda (plus rezerwa na 3 pas w przyszłości). Powstaną 4 węzły drogowe umożliwiające dojazd do Szczecinka. Od węzła "Południe” poprowadzona będzie także ponad 4-kilometrowa nitka łącząca "jedenastkę” z "dwudziestką”.

Oprócz tego powstaną wiadukty, mosty, drogi dojazdowe, ekrany dźwiękochłonne, czy przejścia dla zwierząt (w tym płazów). Nowe obejście (stara obwodnica przechodzi niemal przez środek miasta) wyprowadzi ruch tranzytowy, szczególnie ciężarówki. Droga ma także zwiększyć atrakcyjność terenów w specjalnej strefie ekonomicznej, której największe obszary znajdą się bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy.

autor: Rajmund Wełnic / gk24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty