Opony na celowniku policji. To kwestia bezpieczeństwa

Policja.pl TVN24/x-news
Łódzcy policjanci podczas licznych kontroli sprawdzali stan techniczny pojazdów ze szczególnym uwzględnieniem stanu ogumienia, które ma ogromne znaczenie przy śliskiej, oblodzonej nawierzchni.

Policjanci łódzkiej drogówki przeprowadzili działania pod kryptonimem "Opona". Celem akcji była kontrola stanu technicznego pojazdów, w szczególności ogumienia. Funkcjonariusze przypominali, że warto wymieniać opony z letnich na zimowe choćby z uwagi na fakt, iż w warunkach zimowych takich jak gołoledź, opady śniegu czy oblodzenie opony te lepiej trzymają się nawierzchni, zwłaszcza w niższej temperaturze, co zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo.

Działania wykazały, że co piąty kierowca jeździ na letnich oponach. Policjanci zwrócili szczególną uwagę na kierującego samochodem marki Citroen. Podczas kontroli okazało się, że w pojeździe opony zostały założone w odwrotnym kierunku niż wskazany przez producenta. Kierowca tłumaczył, że opony wymieniał w profesjonalnym warsztacie i to właśnie tam ktoś popełnił błąd.

Aby zima nie była dla kierowcy zaskoczeniem, należy wcześniej się do niej przygotować: wymienić opony, sprawdzić oświetlenie pojazdu, akumulator i płyny. Jak podkreślają funkcjonariusze drogówki, odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze.

Zmotoryzowani powinni przed nadejściem zimy:

  • Wymienić opony na zimowe.
  • Sprawdzić oświetlenie swojego pojazdu. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Dobrym pomysłem jest mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można było je jak najszybciej zmienić.
  • Zadbać o płyny eksploatacyjne. Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno należy sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy.
  • Sprawdzić, czy akumulator pojazdu jest sprawny. Stary, nie naładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.

Oczywiście, wszystkie te czynności każdy kierowca może zrobić w stacji obsługi pojazdów, czy u mechanika – da to większą pewność, że jego auto jest przygotowane na spadki temperatur i opady śniegu. Policjanci podkreślają, że odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu przed zimą połączone z rozsądną jazdą, to gwarant bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty