Pamiętaj o kluczykach

Magdalena Prasek
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Liczne są przypadki kradzieży pojazdów, poprzedzone wcześniejszą kradzieżą kluczyków.
Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC, powołując się na brak należytej staranności w przetrzymywaniu kluczyków. Czy zawsze mają rację?
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Zakład ubezpieczeń powinien zawsze wziąć pod uwagę indywidualne aspekty każdej sprawy i ocenić, czy kluczyki były we właściwy sposób zabezpieczone przed kradzieżą oraz udowodnić poszkodowanemu rażące niedbalstwo w spełnieniu przez niego obowiązku należytego ich zabezpieczenia. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 17.12.2002 r., stając na stanowisku, iż ubezpieczonemu w ramach AC, któremu skradziono pojazd także w przypadku pozostawienia kluczyków w kurtce znajdującej się w ogólnodostępnej poczekalni u fryzjera, należy się odszkodowanie. Zdaniem sądu nie można uznać, iż skoro kradzież nastąpiła, to staranność była nienależyta.

Okoliczności, w których dochodzi do straty klucza mogą być jednak różne. Tak też uznał Sąd Okręgowy w Lublinie (w wyroku z 28.10.2003 r.), który pomniejszył odszkodowanie, uznając przyczynienie się poszkodowanego do kradzieży poprzez niewłaściwe zabezpieczenie kluczyków w miejscu publicznym.

Podobnie rzecz ma się z pozostawieniem kluczyków w stacyjce, np. przy uruchomieniu samochodu w celu ogrzania i odśnieżenia przed jazdą. Takie dyskusyjne sytuacje także były przedmiotem rozstrzygnięć w orzecznictwie. W wyroku z 7.01.1997 r. Sąd Najwyższy stwierdził, iż jeżeli doszło do zuchwałej kradzieży samochodu stojącego z kluczykiem w stacyjce, w którym jednak znajdował się pasażer lub kierowca, towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić wypłaty odszkodowania. W wyroku z 21.04.1994 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie kradzieży samochodu podczas zamykania bramy posesji z kluczykami w stacyjce wskazał, iż oddalenie się od auta na niewielką odległość i pozostawienie go otwartego, z kluczykami w stacyjce, mieści się w kategorii sprawowania dozoru osobistego i nie uzasadnia postawienia zarzutu niedbalstwa.

O utracie kluczyków należy niezwłocznie powiadomić zarówno ubezpieczyciela, jak i policję, a także odpowiednio zabezpieczyć pojazd przez wymianę zamków czy pozostawienie go na parkingu strzeżonym. W każdym przypadku odmowy wypłaty odszkodowania należy rozważyć potrzebę odwołania się od niekorzystnej decyzji, a w razie potrzeby zwrócić się o poradę do specjalisty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty