Po płukaniu ust można bez obaw prowadzić? Test alkomatem (WIDEO)

redakcja.regiomoto
Alkomat po użyciu płynu do płukania ust wykryje alkohol? Sprawdźmy
Alkomat po użyciu płynu do płukania ust wykryje alkohol? Sprawdźmy
Dziennikarze TVN24 sprawdzili, czy bezpośrednio po płukaniu ust kierowca nie zostanie uznany za pijanego podczas badania alkomatem.
Alkomat po użyciu płynu do płukania ust wykryje alkohol? Sprawdźmy
Alkomat po użyciu płynu do płukania ust wykryje alkohol? Sprawdźmy

Jeden z dziennikarzy najpierw dmuchnął w policyjny alkomat, by udowodnić, że jest trzeźwy. Gdy to się potwierdziło, użył płynu do płukania ust, a później ponownie dmuchał w alkomat. Tym razem okazało się, że poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 1,27 mg/dm3. Za prowadzenie samochodu w takim stanie grozi więzienie, patrz niżej.

Źródło: TVN24/x-news

Obecny w studiu inspektor Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji stwierdził, że w takiej sytuacji na drodze policjanci powinni wykonać ponowne badanie alkomatem po 15 minutach.

- Jestem przekonany, że wtedy alkomat nie wykazałaby już alkoholu w wydychanym powietrzu - powiedział Konkolewski.

Zobacz też: Sprawdź, jak organizm spala alkohol i co grozi pijanemu kierowcy

Co ważne, kierowca nie powinien dmuchać w alkomat bezpośrednio po jedzeniu, piciu lub paleniu papierosów.

W myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia się stan po użyciu alkoholu, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 do 0,25 mg w litrze wydychanego powietrza oraz stan nietrzeźwości, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub 0,25 mg w litrze wydychanego powietrza.

W obu przypadkach kierowcy grożą poważne konsekwencje. Za prowadzenie auta w stanie po użyciu alkoholu grozi grzywna (do 5 tys. zł) i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku prowadzenia w stanie nietrzeźwości konsekwencje są jeszcze poważniejsze. Grozi pozbawienie wolności do 2 lat, ograniczenie wolności lub grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do 10 lat.

Za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, w którym ofiara poniesie śmierć lub trwały uszczerbek na zdrowiu można stracić prawo jazdy dożywotnio. Podobnie jest w przypadku osób po raz drugi zatrzymanych za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Spowodowanie wypadku zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli sprawca wypadku był w stanie nietrzeźwości, sąd może orzec karę pozbawienia wolności nawet do 12 lat. 

(DKO)

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty