Pojedziesz autostradą 140, a może nawet 150 km/h!

Miachał Wroński
Nawet 150 kilometrów na godzinę będzie można od 1 stycznia pomknąć po polskich autostradach! Na dwupasmowych ekspresówkach legalna jazda skończy się przy prędkości 130 km na godzinę.

Jak to możliwe, skoro podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o ruchu drogowym podnosi dopuszczalną prędkość na autostradach ze 130 do 140 km. na godzinę, zaś na drogach ekspresowych ze 110 do 120 km. na godzinę?

Pojedziesz autostradą 140, a może nawet 150 km/h!

Nasze autostrady staną się teraz najszybszymi (poza Niemcami) drogami w UE. Wszystko za sprawą senatorów, którzy w ostatniej chwili zwiększyli również tolerancję dla łamiących ograniczenia kierowców. Do tej pory dopuszczalny błąd licznika wynosił 5 km na godzinę - teraz kierowca będzie się mógł tłumaczyć, że jechał prawidłowo mając faktycznie na liczniku o dziesięć "oczek" więcej. Czy zacznie się zatem zabawa w kotka i myszkę z policją? Śląska drogówka zapowiada, że ani teraz, ani po 1 stycznia nie zamierza tolerować żadnego łamania ograniczeń.

- Jeśli radar wskazuje, że samochód jedzie dziś 130 kilometrów na godzinę, to od tego punktu liczone jest wykroczenie - podkreśla podinsp. Robert Piwowarczyk z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach. Mniej stanowczy jest Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach. Jak podkreśla policjant ma prawo zatrzymać kierowcę, który przekroczył ograniczenie, lecz mieści się w granicy błędu.

- Co nastąpi potem? To zależy od funkcjonariusza. Powinien ograniczyć się do pouczenia, a nie nakładać mandat. W przeciwnym razie kierowca może odwołać się do sądu - mówi Zawała.

Przyjęta ustawa sprawi, że polskie autostrady staną się teraz najszybszymi (poza niemieckimi) drogami w całej Unii Europejskiej!

Znowelizowana ustawa zakazuje umieszczenia przy drogach atrap fotoradarów. Strażnicy miejscy będą mogli nadal kontrolować prędkość samochodów, ale wyłącznie za pomocą przenośnych, bądź zainstalowanych w samochodzie fotoradarów przy czym będą musieli wykorzystywać je w wyraźnie oznakowanym miejscu i czasie uzgodnionym z lokalną policją. Korzystanie ze stacjonarnych fotoradarów zostało przekazane Inspekcji Transportu Drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty