Przyszłość motoryzacji. Auta mają się uczyć od kierowców

Mariusz Michalak
Nissan ogłosił wyniki badań nad możliwością interpretowania przez pojazdy sygnałów powstających w mózgu kierowcy, dzięki czemu zmieni się charakter interakcji człowieka z samochodem.Fot. Nissan
Nissan ogłosił wyniki badań nad możliwością interpretowania przez pojazdy sygnałów powstających w mózgu kierowcy, dzięki czemu zmieni się charakter interakcji człowieka z samochodem.Fot. Nissan
Nissan ogłosił wyniki badań nad możliwością interpretowania przez pojazdy sygnałów powstających w mózgu kierowcy, dzięki czemu zmieni się charakter interakcji człowieka z samochodem.

Opracowana przez firmę technologia Brain-to-Vehicle (B2V) zapowiada przyspieszenie czasu reakcji kierowcy i umożliwia stworzenie samochodów posiadających zdolności adaptacyjne z myślą o zapewnieniu większej przyjemności z jazdy.

Nissan demonstruje możliwości tej technologii na targach CES 2018 w Las Vegas. B2V jest najnowszym osiągnięciem w ramach programu inteligentnej mobilności Nissana – wizji firmy w zakresie zmiany sposobu prowadzenia pojazdów, źródła ich napędu oraz integracji ze społeczeństwem. „Myśląc o samochodach autonomicznych, większość osób ma całkowicie bezosobowe wyobrażenie przyszłości, w której ludzie powierzają kontrolę maszynom. Natomiast technologia B2V czyni coś przeciwnego, wykorzystując sygnały powstające w mózgu kierowcy, by zapewnić mu jeszcze więcej wrażeń i przyjemności z jazdy" – powiedział wiceprezes zarządu Nissana Daniele Schillaci.

Przewidywanie: Wychwytując oznaki wskazujące, że mózg kierowcy ma zainicjować jakiś ruch – jak obrócenie kierownicy czy naciśnięcie pedału przyspieszenia – systemy wspomagania kierowcy mogą zapewnić szybsze wykonywanie odpowiednich czynności. Efektem może być poprawa czasu reakcji i usprawnienie manualnego prowadzenia pojazdu.

Wykrywanie: Poprzez wykrywanie i ocenę dyskomfortu kierowcy sztuczna inteligencja umożliwia zmianę konfiguracji lub stylu jazdy w trybie autonomicznym.

Wśród innych możliwych zastosowań można wymienić kształtowanie wewnętrznego środowiska pojazdu, jak stwierdził dr Lucian Gheorghe starszy badacz ds. innowacji w Centrum Badawczym Nissana w Japonii, kierujący badaniami nad B2V. Technologia ta może na przykład wykorzystywać rzeczywistość rozszerzoną do skorygowania tego, co kierowca widzi, i do stworzenia bardziej relaksującego otoczenia.

Zobacz także: Mitsubishi ASX w naszym teście

Kierowca ma na sobie urządzenie mierzące aktywność fal mózgowych, która jest następnie analizowana przez autonomiczne systemy. Antycypując zamiar wykonania ruchu, systemy mogą przystąpić do wykonania czynności – jak przekręcenie kierownicy czy zmniejszenie prędkości – o 0,2 do 0,5 sek. szybciej od kierowcy i to zazwyczaj w niezauważalny sposób.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty