Psychologia na giełdzie

Aureliusz Mikos
Profesjonaliści mówią, że najlepiej, jak sprzedawcą jest mężczyzna w średnim wieku w okularach i czytający poważny tytuł.

Doświadczeni sprzedawcy wiedzą doskonale, że zakupy w dużej mierze dokonywane są oczami. Wszyscy radzą, aby samochód do sprzedaży przygotować. 

Chodzi o wymycie karoserii, nabłyszczenie lakieru, wysprzątanie wnętrza i jeżeli jest potrzeba,

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

wypranie tapicerki. Samochód powinien być czysty i pachnący. Następna sprawa to usunięcie ewentualnych usterek. Należy wyjść z założenia, że pojazd będzie bardzo dokładnie sprawdzany, na przykład w warsztacie. Jeśli będą usterki, to potencjalny nabywca z zakupu zrezygnuje, albo będzie żądał opuszczenia ceny i to zwykle więcej niż kosztowałaby naprawa.

               

Reszta to już prawdziwa psychologia. Profesjonaliści powiadają, że podana cena musi być wyższa od tej, którą sprzedający chce uzyskać. Każdy kupujący chce coś utargować i trzeba dać mu tę satysfakcję. Bardzo ważną kwestią jest zaufanie kupującego do sprzedawcy. Niektórzy od razu ujawniają usterki pojazdu, ale tylko te, które i tak wyszyłyby na jaw podczas próbnej jazdy. Inni próbują nadrobić wyglądem.

 

Bywalcy giełd mówią, że najlepiej, jak sprzedawcą jest mężczyzna w średnim wieku w okularach i czytający poważny tytuł. Szanse na sprzedaż maleją, gdy w samochodzie przebywa kilku mężczyzn, a jeszcze gorzej, gdy są mocno ostrzyżeni i piją piwo. Nie najlepiej też, jeżeli auto sprzedaje kobieta. W tym przypadku panuje pogląd, że nie będzie można uzyskać odpowiedzi, na co bardziej techniczne pytania. Poza tym istnieje pogląd, że kobiety są bardziej niż panowie nieustępliwe w negocjacjach ceny.

 

Dalej profesjonaliści radzą, aby wyczuć potrzeby i możliwości nabywcy oraz zachwalać te elementy auta, na których nabywcy najbardziej zależy, np. pojemny bagażnik, niskie zużycie paliwa. Z każdej wady można zrobić potencjalną zaletę. Słaby silnik, ale za to mało pali, niepopularny i trudny do sprzedania, ale może, dlatego go nie ukradną, duży silnik i duże opłaty, ale za to, jaki prestiż itd.

 

Jak dobrze sprzedać używany samochód to temat rzeka. Wszyscy profesjonalni sprzedawcy samochodów używanych są dziś zgodni, że nabywcy są bardziej wymagający i do sprzedaży należy się przygotować. Zwłaszcza teraz, kiedy podaż przewyższa popyt i nabywcy mogą wybierać i przebierać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty