Śmierć chowa się w koleinach. Gdzie remonty dróg w regionie?

gazeta.pomorska
Śmierć chowa się w koleinach. Gdzie remonty dróg w regionie?
Śmierć chowa się w koleinach. Gdzie remonty dróg w regionie?
Kierowcy wciąż skarżą się na zdeformowane przez ciężkie pojazdy nawierzchnie szos. Na powodowane przez to zagrożenie. Drogowcy zapewniają, że starają się naprawić problem. Chcą to zrobić przed zimą.
Śmierć chowa się w koleinach. Gdzie remonty dróg w regionie?
Śmierć chowa się w koleinach. Gdzie remonty dróg w regionie?

Na kilku odcinkach 14-kilometrowej obwodnicy Świecia widać głębokie koleiny lub inne nierówności nawierzchni. Podobne niespodzianki czyhają na kierowców na wielu innych drogach regionu.

- Przy większej prędkości, a obwodnica Świecia jest częścią drogi ekspresowej S5, na koleinach możne dojść do groźnego wypadku - przypomina Adam Wełna, bydgoski przedsiębiorca, jeżdżący ciężarówką tą drogą na Wybrzeże. - Teraz, gdy coraz częściej pada deszcz, zbiera się w nich woda. A to ryzyko poślizgu, tak zwanego aquaplaningu.

Problem jest rzeczywiście duży - tym większy im wyższy status ma droga. Na obwodnicy Świecia - jako że na dłuższych odcinkach jest to dwujezdniowa „ekspresówka", można mknąć 120 km na godzinę. Woda w koleinach, a co gorsza śnieg, to większe ryzyko groźnego w skutkach wypadku. 

Wyrwy, zwężenia...
Nasz rozmówca skarży się też, że na odcinku dróg krajowych nr 15 i 25 można natknąć się na koleiny, wyrwy i inne niespodzianki, jak brak poboczy i takie zwężenia, że tiry wymijają się niemal muskając lusterkami wstecznymi. Skarży się też na skrajnie fatalny stan drogi krajowej nr 1 między Aleksandrowem Kujawskim a Włocławkiem. Ta trasa jest na szczęście, przy zachodnich rogatkach Włocławka, remontowana. Jednak korki przy wjeździe do miasta są ogromne.

Drogowcy chcą zdążyć
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dostrzega ten problem i stara się zapewnić, że robi wszystko, co w jej mocy, by było lepiej.

- Zawsze przed zimą nasi drogomistrzowie wykonują dokładny przegląd tras. Potem kwalifikujemy je do napraw, by pługi mogły skutecznie odśnieżać, solarki dobrze posypywać - mówi Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Mamy już listę tych miejsc - to prawie pięćdziesiąt pozycji do załatwienia jeszcze przed nadejściem zimy. Prace już trwają.

Pod Świeciem jest lepiej
Na obwodnicy Świecia jest już lepiej. Nakładki bitumiczne wykonano właśnie w kilku najbardziej zniszczonych, niebezpiecznych miejscach.

Sytuacja ma się wkrótce poprawić m.in. na drodze nr 91 (dawna „jedynka") na odcinkach Świecie - Stolno i dalej do Torunia, a także Lubień Kujawski - Kamienica, na „piętnastce" w Grębocinie i okolicach, na „dwudziestce piątce" z Bydgoszczy do Koronowa.

Na naszej mapce przedstawiamy tylko niektóre z tych inwestycji, zwłaszcza prowadzonych na kujawsko-pomorskich drogach wyższych kategorii. Ale drogowców i ich ciężkich maszyn można spodziewać się także na kilku odcinkach dróg krajowych nr 56 i 62.

Marek Weckwerth
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty