Szczecin: Fotoradar strzela zza barierki

redakcja.gdp
Szczecin: Fotoradar strzela zza barierki
Szczecin: Fotoradar strzela zza barierki
Lokalizacja urządzenia do pomiaru prędkości przy Basenie Górniczym budzi zastrzeżenia. Chodzi o to, że straż miejska ustawia się blisko ogrodzenia. Strażnicy tłumaczą, że to nie przeszkadza w pomiarach.
Szczecin: Fotoradar strzela zza barierki
Szczecin: Fotoradar strzela zza barierki

– Przejeżdżając ulicą Gdańską w kierunku wyjazdu z miasta na wysokości Basenu Górniczego zauważyłem interesująco ustawiony przenośny fotoradar – pisze pan Łukasz w liście do redakcji. – Był skrzętnie schowany półtora metra za żółtymi barierkami oddzielającymi chodnik od jezdni. Jadąc po łuku w prawo efekt był taki, że radar był praktycznie niewidoczny dla kierujących. O to dokładnie straży miejskiej chodziło.

Pan Łukasz jechał w tym miejscu z dopuszczalną prędkością 50 kilometrów na godzinę, lecz mimo wszystko mężczyźnie nie spodobało się takie ustawianie radaru. Postanowił zatrzymać się i zrobić kilka zdjęć. Przeczytał także instrukcję obsługi fotoradaru przenośnego Multanova 6F, z której wynika, że urządzenie nie powinno pracować w pobliży barierek, gdyż mogą one odbijać wiązkę mierzącą prędkość. Przesłał do nas cytat z instrukcji użytkowania radaru przenośnego Multanova 6F:

„Przy załamaniu promieni, promień radaru odbity zostaje przez rozległe powierzchnie (np. autobus, samochód ciężarowy, płotki stalowe, bramy). Powierzchnie metalowe odbijają szczególnie dobrze promienie radarowe. Promień radaru zostaje załamany na zasadzie odbicia lustrzanego „kąt padania = kątowi odbicia. Większe znaki drogowe, płotki stalowe które stoją po środku jezdni, mogą załamać promienie radaru w przeciwnym kierunku jazdy."

– Wydaje mi się, iż temat ten jest warty zainteresowania, gdyż sposób schowania radaru jasno wskazuje na cel ustawienia. Zarobienie jak największych pieniędzy, a nie poprawa bezpieczeństwa. Gdy stałem koło radaru faktycznie robił on zdjęcia z bardzo dużą częstotliwością – mówi mężczyzna. – Było sucho i słonecznie, a zagrożenie na tej drodze jest minimalne. Jestem ciekaw, czy panowie strażnicy miejscy będą równie sumiennie tam stali i pilnowali jesienią i zimą, gdy droga będzie śliska i będzie występowało realne zagrożenie wpadnięcia w poślizg.

Straż miejska tłumaczy, że pomiar prędkości na Basenie Górniczym dokonywany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.

– Na wspomnianym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, ustawione są znaki po obu stronach jezdni D-51 (Kontrola prędkości. Fotoradar), pod znakiem znajduje się tablica z informacją : na odcinku 500 m – mówi Joanna Wojtach, rzecznik straży miejskiej. – Samo ustawienie fotoradaru jest również prawidłowe.

Uzyskaliśmy wyjaśnienie, że przywołany cytat z instrukcji obsługi urządzenia Multanova 6F nie jest kompletny, bowiem w dalszym ciągu brzmi ten zapis tak :" w takich przypadkach można otrzymać zdjęcia na których mierzony pojazd nie znajduje się w strefie analizy lub pojazd nie jest widoczny na zdjęciu. Jeżeli na miejscu pomiarów następuje załamanie promieni potrzebne jest przeprowadzenie następujących zmian: 1. Zmienić kat ustawienia anteny, 2. Zredukować zasięg urządzenia, 3. Zmienić miejsce pomiarów. Pomiary z załamaniem odbitych promieni nie podlegają dalszej analizie".

– Bariery odgradzające stoją poza zasięgiem wiązki wysyłanych promieni, nie może być zatem mowy o odbiciu promieni, które mogłyby zafałszować pomiar – zapewnia Joanna Wojtach. 

Marek Jaszczyński "Głos Szczeciński"
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty