Teraz zabiorą Tobie auto także za prędkość. Nowe przepisy

Stanisław Rochowicz
Wielu kierowców w naszym kraju jest zaskoczonych i przerażonych wizją utraty pojazdu spowodowanej jazdą pod wpływem alkoholu. Tymczasem od 1 marca można stracić auto za znaczne przekroczenie prędkości. Na szczęście taki przepis obowiązuje w... Austrii, ale nasi kierowcy powinni mieć się na baczności.
Wielu kierowców w naszym kraju jest zaskoczonych i przerażonych wizją utraty pojazdu spowodowanej jazdą pod wpływem alkoholu. Tymczasem od 1 marca można stracić auto za znaczne przekroczenie prędkości. Na szczęście taki przepis obowiązuje w... Austrii, ale nasi kierowcy powinni mieć się na baczności. Anna Kaczmarz
Wielu kierowców w naszym kraju jest zaskoczonych i przerażonych wizją utraty pojazdu spowodowanej jazdą pod wpływem alkoholu. Tymczasem od 1 marca można stracić auto za znaczne przekroczenie prędkości. Na szczęście taki przepis obowiązuje w... Austrii, ale nasi kierowcy powinni mieć się na baczności.

Spis treści

Jak podaje w swoim artykule niemiecki automobilklub ADAC, od 1 marca 2024 roku w Austrii zaczęły obowiązywać bardzo surowe kary dla kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość. A ci, którzy znacznie złamią przepisy muszą liczyć się z surowymi karami i wysokimi grzywnami. W skrajnych przypadkach pojazd może zostać również skonfiskowany.

Surowe prawo, ale prawo...

W Austrii od 1 marca 2024 roku obowiązują bardziej rygorystyczne niż wcześniej przepisy dotyczące kierowców, którzy ignorują ograniczenia prędkości. W skrajnych przypadkach władze mogą skonfiskować samochód, a nawet go wywłaszczyć. Zaledwie kilka dni po wejściu w życie nowego rozporządzenia w Wiedniu, Tyrolu i Karyntii skonfiskowano już pierwsze pojazdy z powodu ewidentnych naruszeń.

Utrata samochodu przy zbyt dużej prędkości przekraczającej 80 km/h

W myśl nowych przepisów w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 80 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza terenem zabudowanym, samochód może zostać skonfiskowany, a także wystawiony na aukcji. Jeśli kierowca jest karany, na przykład w związku z udziałem w nielegalnych wyścigach samochodowych, konfiskata i wywłaszczenie są możliwe nawet wtedy, gdy ograniczenie prędkości przekracza 60 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h poza terenem zabudowanym.

Jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu (np. w przypadku pojazdów leasingowanych lub wynajmowanych), pojazd może zostać tymczasowo skonfiskowany na miejscu na maksymalnie 14 dni, ale nie może zostać sprzedany na aukcji. Zamiast tego kierowca otrzymuje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu, który jest wpisywany do prawa jazdy lub rejestru praw jazdy.

Kary dotyczą również obcokrajowców

Środki te, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na austriackich drogach, dotyczą również kierowców zagranicznych.

Wzrosły mandaty za przekroczenie prędkości

Od 1 marca drastycznie wzrosła również kara za przekroczenie limitu powyżej 60 km/h w terenie zabudowanym lub powyżej 70 km/h poza terenem zabudowanym. Teraz można zapłacić maksymalnie 7500 zamiast 5000 euro. Jednak maksymalna grzywna w wysokości 7500 euro jest zwykle wymagana tylko w bardzo poważnych przypadkach, takich jak nielegalne wyścigi samochodowe i w przypadku recydywistów. Dotyczy to również zagranicznych kierowców. To ważna informacja, bowiem wielu naszych kierowców w sezonie chętnie wybiera się do Austrii na narty, a poza sezonem zimowym, Austria pozostaje dla naszych turystów jeśli nie krajem docelowym, to tranzytowym, w drodze na południe Europy.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty