Też naciskasz ten przycisk w aucie? Lepiej przemyśl czy tego potrzebujesz

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie homologowane nowe typy pojazdów osobowych oraz dostawczych (do 3,5 tony) wyposażane są w moduł wykrywania kolizji drogowej i automatycznego wzywania pomocy na miejsce zdarzenia.
Od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie homologowane nowe typy pojazdów osobowych oraz dostawczych (do 3,5 tony) wyposażane są w moduł wykrywania kolizji drogowej i automatycznego wzywania pomocy na miejsce zdarzenia. ITS
Numer alarmowy 112 jest powszechnie znany. Wydawać by się mogło, że każdy wie, że należy wybierać go tylko i wyłącznie z określonym przeznaczeniem – w sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu, czy mieniu. Niestety, praktyka dowodzi, że w społeczności wciąż spotykamy się z bezmyślnymi zachowaniami.

Policjanci z Krapkowic w województwie opolskim otrzymali informację, że pojazd marki BMW uległ wypadkowi a kierująca nim kobieta, potrzebuje pomocy. Najprawdopodobniej jest w szoku ponieważ kontakt z nią jest utrudniony. Mundurowi natychmiast udali się na miejsce, gdzie zgodnie z współrzędnymi geograficznymi miał znajdować się pojazd. Już po chwili jednak było wiadomo, że obecność policjantów była zbędna.

Policja ustaliła, ze to 31-latka podróżowała pojazdem ze zgłoszenia, jednak do żadnego wypadku nie doszło. Kobieta oświadczyła, że pokłóciła się ze swoim partnerem a przycisk alarmowy w samochodzie uruchomiała celowo. 31-letnia mieszkanka gminy Zdzieszowice, za zgłoszenie bezpodstawnej interwencji, również została ukarana mandatem karnym.

Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Przypomnijmy. Od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie homologowane nowe typy pojazdów osobowych oraz dostawczych (do 3,5 tony) wyposażane są w moduł wykrywania kolizji drogowej i automatycznego wzywania pomocy na miejsce zdarzenia. System eCall można także uruchomić wciskając przycisk SOS.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty