Urząd Skarbowy skontrolował ośrodki szkolenia jazdy

(red)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
W ostatnim okresie urzędy kontroli skarbowej w całej Polsce sprawdzały rzetelność prowadzonych ksiąg podatkowych przez właścicieli ośrodków szkolenia kierowców. Wyniki tych kontroli pokazały ogromne rozbieżności pomiędzy dochodami deklarowanymi, a faktycznie uzyskiwanymi.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

W każdym ośrodku szkolenia kurs nauki jazdy kończy się wydaniem zaświadczenia, który niezbędny jest do przystąpienia do egzaminu państwowego w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Ilość wydanych zaświadczeń musi odpowiadać ilości przeprowadzonych szkoleń. W każdym ośrodku obowiązuje ustalony cennik za kursy podstawowe w zależności od kategorii lub doszkalające. Wszystko więc wydaje się proste i bardzo przejrzyste, jeśli chodzi o właściwe naliczenie zobowiązania podatkowego. Tak jednak nie jest.

**CZYTAJ TAKŻE

Od stycznia 2012 zdrożeją kursy nauki jazdy?Coraz mniej chętnych na naukę jazdy w Polsce

**

Wyniki przeprowadzonych kontroli skarbowych wykazały, iż właściciele szkół nauki jazdy znacznie zaniżali przychody nie ujmując wszystkich wpłat ze sprzedaży kursów i szkoleń. Kursanci (dot. to osób nie prowadzących działalności gospodarczej), którzy dokonali wpłaty za kurs lub szkolenie gotówką, nie otrzymywali żadnego potwierdzenia. I właśnie w takim przypadku właściciel nie ujmował tych wpłat w księgach podatkowych. Natomiast wpłaty za przeprowadzone kursy i szkolenia wykazane we właściwej ewidencji podatkowej regulowane były przez rachunek bankowy. Ten sposób rozliczania pozwolił na zaniżenie przychodów, a ostatecznie zmniejszenie wpłat należnego podatku.

Prawie 100% kontrolowanych na terenie woj. śląskiego zaniżało swoje przychody, co zapewne świadczy o ogromnej skali tego zjawiska właśnie w tej branży.

Trzeba zaznaczyć, iż większość skontrolowanych skorzystało z prawa do dobrowolnego skorygowania złożonych zeznań podatkowych po kontroli skarbowej.

Podatnicy, którzy złożyli prawnie skuteczną korektę deklaracji za okres objęty kontrolą, dokonają wpłaty należnego podatku wraz z odsetkami i jednocześnie unikną kar wynikających z kodeksu karnego skarbowego. Wartość zaniżonego podatku dochodowego przekroczyła 1 mln złotych.

Mając na celu zapewnienie skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych oraz osiągnięcia efektu prewencyjnego, kontrole w tej branży będą kontynuowane.

Źródło: Dziennik Zachodni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty