Wielki powrót zielonego liścia

Małgorzata Kaczmar
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Ministerstwo Infrastruktury szykuje ustawę, która może zmienić sytuację na polskich drogach.

Ministerstwo Infrastruktury szykuje ustawę, która może zmienić sytuację na polskich drogach.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

 

Ma na uwadze głównie dwa cele: poskromienie młodych kierowców, którzy szarżują na ulicach kilka tygodni po uzyskaniu prawa jazdy, oraz zmniejszenie liczby tych, którzy siadają za kółkiem po kielichu.

 

Zmiany odczują też ci, którzy jeżdżą ostrożnie. Wrocławianin Damian Sikuła dostał prawo jazdy dwa tygodnie temu. Jeśli wejdzie w życie nowa ustawa, do swojego samochodu będzie musiał przykleić naklejkę z zielonym liściem klonu. Nie tylko on. Na naszych drogach zaroi się od aut z tym oznaczeniem.

 

Prześledźmy teraz podstawowe założenia nowej ustawy.

- Zielony listek z przodu i z tyłu - każdy kierowca przez dwa lata od otrzymania prawa jazdy będzie musiał jeździć z nalepką z zielonym listkiem klonu, którą będzie musiał nakleić z przodu i z tyłu pojazdu.

- Okres próbny - będzie trwał dwa lata od momentu uzyskania prawa jazdy. Jeśli przez pierwsze dwa lata od uzyskania dokumentu kierowca popełni więcej niż dwa wykroczenia drogowe, to zostanie skierowany na specjalny kurs psychologiczny, a okres próbny wy_dłuży się o kolejne dwa lata. Trzecie wykroczenie spowoduje, że kierowca straci prawo jazdy.

-  Walka z piratami drogowymi - kierowca, który dostał 24 punkty karne, do tej pory musiał powtarzać egzamin. Po wejściu w życie ustawy piraci drogowi będą musieli przejść specjalny kurs reedukacyjny, by otrzymać nowy dokument. Jeśli pirat drogowy po wzięciu udziału w kursie, w okresie pięciu lat znów zbierze 24 punkty karne, straci na zawsze prawo jazdy.

- Walka z pijanymi kierowcami - ci, którzy wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu lub narkotyków, zostaną dodatkowo skierowani na kurs profilaktyki antyalkoholowej. Za te obowiązkowe kursy będą musieli zapłacić sami.

- Zmienią się zasady przyznawania prawa jazdy kategorii A na motor. Kierowca będzie się mógł o nie starać dopiero, gdy skończy 24 lata lub gdy wcześniej przez dwa lata posiadał kategorię A2 na małe motocykle dostępną od 18. roku życia.

- Zniknie karta motorowerowa. Zastąpi ją nowa kategoria prawa jazdy AM. By się o nią starać, trzeba będzie mieć skończone 14 lat.

- Dzieci ubiegające się o kartę rowerową będą chodzić na zajęcia praktyczne w swojej podstawówce.

 

- Czekamy na te zmiany od kilku lat - komentuje Łucjan Górski, główny specjalista, egzaminator nadzorujący z wrocławskiego wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

 

A jakie są szanse na uchwalenie nowych przepisów? Bardzo duże. Poparcie deklarują posłowie z wszystkich klubów.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty