Wyjazd samochodem na Ukrainę. Poradnik

Paweł Puzio
Wyjazd samochodem na Ukrainę. Poradnik
Wyjazd samochodem na Ukrainę. Poradnik
Na Ukrainie każdy znajdzie coś dla siebie. Można wypoczywać w górach i nad morzem, relaksować się nad jeziorami czy w parkach narodowych.
Wyjazd samochodem na Ukrainę. Poradnik
Wyjazd samochodem na Ukrainę. Poradnik

Zdecydowanie najczęściej wybieranym miejscem do odpoczynku na Ukrainie jest malowniczy półwysep na południu tego kraju czyli Krym, symbol kamienistych plaż i błękitnego morza. Tutaj sezon trwa do końca września.

Waluta, czas, język

Na Ukrainie obowiązującą walutą jest hrywna (UAH), która dzieli się na 100 kopiejek. Pamiętajmy o przesunięciu wskazówki zegarków o godzinę do przodu. Językiem urzędowym na Ukrainie jest ukraiński, jednak w sklepach, hotelach czy restauracjach można swobodnie porozumiewać się po rosyjsku. Warto przed wyjazdem nauczyć się podstawowych zwrotów w tym języku, gdyż bardzo trudno znaleźć ludzi znających język angielski, a w restauracjach i hotelach brakuje angielskich tłumaczeń (menu napisane cyrylicą nie powie za wiele o oferowanych daniach). Jednak w zachodniej części kraju, szczególnie we Lwowie, duża część mieszkańców rozumie i mówi po polsku.

Wjazd do kraju

Na terytorium Ukrainy wjedziemy na podstawie ważnego paszportu. Jeżeli nasz pobyt nie przekroczy 90 dni, nie potrzebujemy dodatkowej wizy wjazdowej. Na Ukrainę możemy wjechać przez pięć osobowych przejść drogowych: Dorohusk-Jagodin, Hrebenne-Rawa Ruska, Korczowa-Krakowiec, Krościenko-Smolnica, Medyka-Szeginie, Zosin-Ustiług.
Dla osób jadących z Lublina najwygodniejszym przejściem jest Hrebenne-Rawa Ruska, Zosin lub Dorohusk. Aby uniknąć wzmożonego ruchu na przejściach granicznych, najlepiej dotrzeć do granicy poza weekendem.

– Na wyjeździe z Polski ruch na przejściach z reguły przebiega spokojnie i bez zakłóceń. W piątki, soboty i niedziele są nieco większe kolejki – mówi Marzena Siemieniuk, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Rejestracja

Na granicy otrzymujemy tzw. dokument migracyjny (rejestracyjny), który uzupełniamy wpisując podstawowe dane osobowe. Jedną połówkę karty zabiera urzędnik podczas kontroli paszportowej, drugą należy zachować na drogę powrotną, ponieważ oddajemy ją na granicy ukraińskiej, wracając do kraju. W razie zagubienia dokumentu służby graniczne mogą żądać zapłacenia kary.

Po przekroczeniu granicy można się także spotkać z wyłudzaniem dodatkowych opłat np. z opłatą klimatyczną czy ubezpieczeniem zdrowotnym, mimo wcześniejszego wykupienia ubezpieczenia w Polsce. Pobieranie takich opłat jest nielegalne. Żadna z lokalnych i wojewódzkich władz na Ukrainie nie ma takich uprawnień. Jedyną oficjalną opłatą, którą musimy zapłacić tuż za przejściem to opłata ekologiczna w wysokości kilku dolarów.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Na Ukrainie obowiązuje Zielona Karta. Należy również wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Honorowane są jedynie polisy wystawione przez Państwową Asekuracyjną Spółkę Akcyjną Ukrainmedstrach (nowa nazwa: PROSTO) lub przez firmy, z którymi spółka ta podpisała umowę. Ubezpieczenie to można wykupić także na granicy.

Limit sumy pieniężnej

– Wjeżdżając na Ukrainę i wracając do kraju możemy posiadać kwotę do 10 tysięcy euro. Wyższa kwota wymaga pisemnej deklaracji. Natomiast hrywien można mieć do 15 tysięcy – radzi Ramunas Vaskevicius, prezes Transit Card International Polska, firmy zajmującej się obsługą przewoźników jeżdżących na Wschód.
Na Ukrainie można się także spotkać z bezprawnymi próbami wymuszeń i konfiskatą wwożonych czy też wywożonych towarów. Wtedy należy żądać okazania podstawy prawnej oraz pokwitowania za „rzeczy zajęte do kontroli celnej”.

Wyposażnie samochodu

Przed wyjazdem na Ukrainę powinniśmy wyposażyć nasz samochód w obowiązujący ekwipunek. Obok prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ubezpieczenia OC, powinniśmy mieć na wyposażeniu trójkąt awaryjny, gaśnicę i apteczkę. Tutaj nietypowym wymogiem jest posiadanie paczki prezerwatywy.

Przepisy drogowe

Znaki drogowe na Ukrainie są bardzo podobne jak w Polsce. Po ukraińskich drogach możemy się poruszać z prędkością 60 km/godz w mieście, 70 km/godz na terenie zabudowanym, 110 km/godz poza terenem zabudowanym.

Ceny paliwa na Ukrainie

Benzyna na Ukrainie jest tańsza niż w Polsce, jednak jest gorszej jakości. Dlatego lepiej tankować na dużych, markowych stacjach. Dodatkowo za paliwo rzadko można zapłacić kartą, dlatego warto mieć przy sobie gotówkę.

Stan ukraińskich dróg

Narzekamy na stan dróg w Polsce, jednak drogi na Ukrainie są nieporównywalnie gorsze. Nierzadkim widokiem są duże dziury czy zła nawierzchnia dróg – dużo kamieni i żwiru, ale brakuje także drogowskazów, oznakowania dróg i miejscowości, co zdecydowanie utrudnia orientację w terenie. Dlatego warto wyposażyć się w dobrą mapę drogową.

Paweł Puzio

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty